Historyczny spacer po Akademii Rycerskiej już 27 lipca
Akademia Rycerska, zlokalizowana tuż przy rynku, kryje w sobie bogatą historię, która sięga ponad trzech stuleci. Zapraszamy na fascynujący spacer historyczny, który odbędzie się w sobotę, 27 lipca, o godzinie 14:00 i 14:30. Przewodnicy z Muzeum Miedzi oprowadzą nas po zakamarkach tego barokowego gmachu, odsłaniając jego tajemnice.

Historia Akademii Rycerskiej: od szkoły szlacheckiej do Gymnasium Johanneum

Akademia Rycerska została założona w 1708 roku przez cesarza Józefa I Habsburga jako szkoła dla młodzieży męskiej stanu szlacheckiego. Była to instytucja wyjątkowa na ówczesnym Śląsku, ponieważ umożliwiała naukę zarówno katolikom, jak i ewangelikom. Pierwotnie nauka odbywała się w kilku kamienicach, które później rozebrano na potrzeby budowy nowego gmachu.

W 1740 roku, po podboju prowincji przez Prusy, Akademia Rycerska zaczęła tracić swój elitarny charakter. W 1809 roku szkoła zaczęła przyjmować również synów mieszczan, a w 1811 roku przekształcono ją w gimnazjum znane jako Gymnasium Johanneum. Oficjalną nazwę nadano dopiero w 1901 roku.

Architektura Akademii Rycerskiej: od ujeżdżalni do Sali Królewskiej

Najstarszą częścią obecnego założenia Akademii Rycerskiej jest ujeżdżalnia, wybudowana w 1709 roku. Zasadnicza bryła budynku powstała w latach 1728-1738, a prace zakończono w 1802 roku. W 1903 roku na dziedzińcu wzniesiono wieżę z klatką schodową, która prowadzi do reprezentacyjnej Sali Królewskiej, bogato zdobionej i zlokalizowanej na górnej kondygnacji dawnej ujeżdżalni.

Imponujący barokowy gmach, który jest obecnie siedzibą Muzeum Miedzi, przez wiele lat pełnił różne funkcje. Po zamknięciu Gymnasium Johanneum w 1944 roku, budynek został zajęty przez armię radziecką i zaadaptowany na potrzeby wojskowych magazynów i warsztatów. Przez ponad 30 lat użytkowania przez wojsko budowla popadała w ruinę.

Współczesne losy Akademii Rycerskiej: od ruin do centrum kultury

Po przekazaniu budynku polskiej administracji w 1978 roku, rozpoczął się długi proces jego renowacji. Dziś Akademia Rycerska jest siedzibą nie tylko Muzeum Miedzi, ale także Legnickiego Centrum Kultury, Zespołu Szkół Muzycznych, Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta oraz Urzędu Stanu Cywilnego.

Spacer historyczny, który odbędzie się 27 lipca, to niepowtarzalna okazja, aby poznać fascynujące dzieje tego miejsca. Wejściówki na wydarzenie będą dostępne od 20 lipca w kasie muzeum przy ul. św. Jana.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tej niezwykłej podróży w czasie, która pozwoli odkryć bogatą historię i architekturę Akademii Rycerskiej. To doskonała okazja, by poczuć ducha przeszłości i lepiej zrozumieć dziedzictwo naszego miasta.


Urząd Miasta Legnica