Legnickie Wieczory Organowe: Koncert inauguracyjny 9 lipca w kościele Marii Panny
Już 9 lipca mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w inauguracji 33. edycji Legnickich Wieczorów Organowych. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne odbędzie się w kościele Ewangelickim Marii Panny, a wstęp na koncert jest wolny. Przygotujcie się na wieczór pełen muzycznych niespodzianek!

Inauguracja Legnickich Wieczorów Organowych - niezapomniany koncert

We wtorek, 9 lipca, o godzinie 19:15, w kościele Ewangelickim Marii Panny, odbędzie się koncert inauguracyjny 33. Legnickich Wieczorów Organowych. Na scenie wystąpią dwaj wybitni muzycy: Bernhard Gfrerer na organach oraz Carlos Peña Montoya na harfie. Wydarzenie to jest doskonałą okazją, aby posłuchać muzyki na najwyższym poziomie, a wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Legnickie Wieczory Organowe - festiwal dla wszystkich miłośników muzyki

Legnickie Wieczory Organowe to festiwal, który zaskakuje różnorodnością repertuaru. Nawet osoby, które na co dzień nie przepadają za muzyką organową, znajdą tu coś dla siebie. Na koncertach można usłyszeć nie tylko tradycyjne organy, ale także inne instrumenty, takie jak dudy, harfy celtyckie, skrzypce czy trąbki. Festiwal łączy w sobie elementy rocka, liryki i niespodziewanych aranżacji, co sprawia, że każdy koncert jest wyjątkowy.

Historia festiwalu - od lokalnego wydarzenia do międzynarodowego festiwalu

Legnickie Wieczory Organowe mają bogatą historię sięgającą 1992 roku. Pierwszy koncert odbył się w czerwcu tego roku w Katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, podczas obchodów Dni Legnicy. Wystąpił wtedy znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Jego występ spotkał się z ciepłym przyjęciem, co zachęciło organizatorów do kontynuacji festiwalu. W tym samym roku wystąpili również Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który do dziś pełni funkcję kierownika artystycznego festiwalu.

Bernhard Gfrerer - mistrz organów

Bernhard Gfrerer to jeden z najbardziej uznanych austriackich organistów koncertowych na świecie. Jego interpretacje utworów Mozarta są znane z niezwykłej techniki i muzykalności. Gfrerer koncertował z wieloma światowej sławy artystami, takimi jak Placido Domingo, Jose Carreras czy James King. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Muzycznego kościoła św. Franciszka w Salzburgu i występuje na scenach największych metropolii Europy, USA, Ameryki Południowej oraz Azji.

Carlos Peña Montoya - wirtuoz harfy

Carlos Peña Montoya rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 9 lat, a na harfie w wieku 11 lat pod kierunkiem prof. Ruth Garita i prof. Eileen Mason. Studiował na Uniwersytecie Kostaryki oraz Uniwersytecie Narodowym w Heredii. Był pierwszym harfistą w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od 2012 roku pełni funkcję pierwszego harfisty w Orkiestrze Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Nie przegapcie tego wyjątkowego wydarzenia! Legnickie Wieczory Organowe to festiwal, który łączy tradycję z nowoczesnością i zaskakuje różnorodnością repertuaru. Serdecznie zapraszamy!


Na podst. Urząd Miasta w Legnicy