Bóle pleców, szyi, barków, kolan czy krzyża znacznie obniżają jakość codziennego życia i zaburzają normalne funkcjonowanie. Dobra wiadomość jest taka, że można temu zaradzić. Rozwiązaniem jest chiropraktyka, która z dnia na dzień zyskuje coraz większe grono zwolenników.
Korzyści chiropraktyki są nieocenione. Już jedna sesja może zminimalizować dyskomfort, poprawić mobilność i sprawność fizyczną. Może również ulżyć w bólu wynikającym z siedzącego trybu życia, przynieść korzyści przy problemach zdrowotnych, które nie są bezpośrednio związane z aparatem ruchowym, jak np. migreny czy szumy w uszach.
Rola chiropraktyki w codziennym zdrowiu i samopoczuciu
Chiropraktyka nie tylko rozwiązuje problem mobilności, ale także zapobiega dysfunkcjom ruchu. W tym miejscu należy podkreślić, że jest to metoda nieinwazyjna i w pełni bezpieczna, bowiem wykorzystuje różne techniki terapeutyczne, m.in. masaż, manipulacje kręgosłupa, manipulację stawami.
Fizjoterapeuta pracuje własnymi rękami, od czasu do czasu wspierając się specjalnymi narzędziami – nie są one jednak inwazyjne i nie powodują bólu.
Ważnym elementem chiropraktyki są również ćwiczenia rehabilitacyjne, które pacjent wykonuje pod okiem rehabilitanta, a później we własnym domu.
Podstawowym celem jest tu przywrócenie optymalnej funkcji układu mięśniowo-szkieletowego, a poza nim poprawa zdrowia i poprawa samopoczucia pacjenta.
Słowem jest to naturalna metoda zapobiegająca przewlekłym bólom i poprawiająca mobilność, a jednocześnie naturalny sposób dbania o zdrowie. Żyjąc bez bólu można czerpać z życia garściami. A o to właśnie między innymi chodzi, prawda?
Jeśli mowa o poprawie samopoczucia, to nie można zapominać o tym, że chiropraktyka, poprzez holistyczny wpływ na zdrowie człowieka na wielu jego poziomach, może korzystnie wpływać na pracę całych układów organizmu, a więc pokarmowego, krążenia czy oddechowego. Skutecznie wspiera leczenie migreny i zbyt wysokiego ciśnienia krwi.
Korzyści chiropraktyczne: od ulgi w bólu do zwiększonej aktywności
Większość problemów zdrowotnych wynika z biernego – mało aktywnego – stylu życia. Zazwyczaj jeśli coś nas boli, to od razu rezygnujemy z aktywności, łykając środki przeciwbólowe i czekając aż samo przejdzie, a dobrze wiemy, że… nic samo nie przechodzi, problem może tylko przybierać na sile.
Zatem pierwszym krokiem do poprawy aktywności, a co za tym idzie również samopoczucia jest zniwelowanie bólu. I w tym właśnie pomaga zabieg chiropraktyczny. W sposób naturalny leczy ból o różnym podłożu, zmniejszając zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe.
Ten rodzaj terapii skuteczniej łagodzi ból niż fizykoterapia. Można więc śmiało powiedzieć, że korzyści chiropraktyki są nieocenione. Oprócz bólów kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego, bólów karku, barków, ramion i szyi, zabieg chiropraktyczny zmniejsza, a z czasem nawet całkowicie eliminuje, nerwobóle, bóle mięśniowe i stawowe.
Przyczynia się do powrotu prawidłowego ruchu w stawach, pobudza procesy regeneracji organizmu i samoleczenia, a także:
- zwiększa ruchomość kręgosłupa,
- polepsza postawę ciała,
- zapobiega nawrotom bólu.
Co w praktyce oznacza zlikwidowanie bólu? Poza podniesieniem komfortu codziennego życia – lepsze działanie aparatu narządu ruchu i tym samym zwiększenie aktywności.
Jakie problemy rozwiązuje chiropraktyka? Praktyczne zastosowania
Wspomniana wcześniej likwidacja bólu kręgosłupa i układu ruchu to przede wszystkim poprawa mobilności, która przekłada się na komfort i lepszą jakość życia. Wskazaniem do zabiegu chiropraktycznego są także bóle kolan, za którymi nie stoi choroba zwyrodnieniowa, kontuzje sportowe, ataki rwy kulszowej.
Przykład: chiropraktyk znajduje nawet najmniejszy wysunięty staw w kręgosłupie i… ponownie go prostuje! Efekt? Ból zostaje zatrzymany, a kręgosłup czy sztywny dotąd kark odzyskują ruchomość. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania chiropraktyka.
Likwidacja bólu doprowadza również do swobodniejszego oddechu, co pacjenci często określają „oddychaniem pełną piersią”. Zapewnia też lepsze funkcjonowanie nerwu błędnego, który zawiaduje oddychaniem, biciem serca, trawieniem – a to wszystko ma duże znaczenie dla zdrowia psychicznego.
Chiropraktyka poprzez manipulacje, mobilizacje i techniki stymulacyjne może mieć korzystny wpływ na procesy fizjologiczne w organizmie. Zwiększa ukrwienie, zmniejszając stres oksydacyjny i wpływa równoważąco na układ nerwowy. Ponadto:
- poprawia ukrwienie tkanek,
- zmniejsza napięcie mięśniowe,
- likwiduje bóle szyi,
- wspomaga leczenie dyskopatii,
- koryguje elementy kostne,
- niweluje ograniczenia odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa,
- przyspiesza gojenie tkanek,
- normalizuje pracę narządów,
- poprawia odporność,
- likwiduje zawroty i bóle głowy – napięciowe i pochodzenia szyjnego,
- redukuje napięcie psychiczne,
- niweluje stres i jego skutki,
- redukuje ataki rwy ramiennej,
- likwiduje bóle międzyżebrowe,
- likwiduje bóle twarzoczaszki i bóle stawów skroniowo-żuchwowych,
- pomaga pozbyć się szumu w uszach,
- poprawia jakość snu,
- poprawia sprawność fizyczną i kondycję.
Twoja droga do zdrowia w Villa Medica: co oferuje centrum?
Villa Medica to Centrum Medycyny i Rehabilitacji, które oferuje pacjentom pomoc w powrocie do zdrowia i sprawności, zapewniając kompleksową rehabilitację na bardzo wysokim poziomie. Oprócz fizykoterapii, terapii indywidualnej i masażu leczniczego, Centrum zapewnia profesjonalną opiekę chiropraktyczną.
Efektywne techniki chiropraktyczne, stosowane przez specjalistów Villa Medica, usprawniają układ ruchu i tym samym przywracają optymalne unerwienie narządów człowieka, a jednocześnie niwelują napięcia psychiczne, które dość często pojawiają się u pacjentów.
Skuteczność zabiegów chiropraktycznych wynika z niestandardowego wyposażenia centrum, a przede wszystkim wykwalifikowanego personelu, który może się pochwalić wysokimi kompetencjami i doświadczeniem.
Centrum rehabilitacji Villa Medica, dzięki wysokim standardom leczenia, indywidualnemu podejściu do problemu, zapewni Tobie lub Twoim bliskich powrót do zdrowia i sprawności oraz poprawę jakości życia.