KMP w Legnicy: Dzięki wzorowej postawie mieszkańców Legnicy nie doszło do tragedii

Kiedy wspólnota staje na straży bezpieczeństwa: Obywatele Legnicy nie dopuścili do jazdy pod wpływem!

  • Interwencja mieszkańców Legnicy wobec nietrzeźwego mężczyzny.
  • Zatrzymanie 54-letniego mężczyzny z 3 promilami alkoholu.
  • Znaczenie ujęcia obywatelskiego w zapobieganiu tragedii.
  • Apel do społeczeństwa o nieprzymykanie oka na niebezpieczne zachowania.

Obywatele Legnicy wykazali się nadzwyczajną czujnością i odwagą, kiedy to we własnej społeczności ujawnili się jako obrońcy bezpieczeństwa lokalnego ruchu drogowego. Ich postawa jest żywym przykładem, że czujne oko i stanowcze działanie mogą odmienić losy potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.

Moment, kiedy legniczanie postanowili podjąć się interwencji, to godzina 13:00. Wówczas to zauważyli nietrzeźwego mężczyznę, próbującego wsiąść do samochodu. Bez wahania, świadomi zagrożenia, ktore może nieść za sobą takie zachowanie, zainterweniowali. Ich zdecydowane kroki, tj. zabranie kluczyków i wezwanie służb, były kluczem do zapobieżenia potencjalnej tragedii na drodze.

W rezultacie szybko zareagowali funkcjonariusze policji, którzy, dzięki informacji od mieszkańców, mogli niezwłocznie zatrzymać 54-latka. Badanie alkomatem potwierdziło, że mężczyzna miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie. Ten incydent ukazuje, jak dużą rolę w ochronie bezpieczeństwa publicznego może odegrać ujęcie obywatelskie.

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale każdy obywatel ma prawo do zatrzymania przestępcy, czego dowodem jest art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Można to uczynić nie tylko w trakcie popełniania czynu zabronionego, ale również w przypadku pościgu zaraz po jego popełnieniu. Nie można jednak zapomnieć o apelu skierowanym do społeczności: nie bądźmy obojętni na ryzykowne zachowania i zawsze reagujmy, gdy bezpieczeństwo na drogach jest zagrożone.


Źródło: KMP w Legnicy