29 sierpnia to Dzień Straży Miejskich i Gminnych. To święto wszystkich pracowników i funkcjonariuszy straży gminnych oraz miejskich. Święto obchodzone jest w rocznicę uchwalenia ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej i miejskiej. W siedzibie Straży Miejskiej w Legnicy odbyła się uroczystość związana z Dniem Strażnika Miejskiego. W uroczystości uczestniczyła zastępca prezydenta Legnicy Jadwiga Zienkiewicz oraz zastępca prezydenta Krzysztof Duszkiewicz. Czterem strażnikom wręczono awanse na wyższe stopnie.
Straż Miejska w Legnicy utworzona została na podstawie zarządzenia prezydenta Legnicy z 1991r. 1 lipca legniczanie, po raz pierwszy, zobaczyli umundurowaną Straż Miejską na ulicach miasta. Pierwsza siedziba straży mieściła się w budynku Urzędu Miasta. Od 2000r. znajdowała się w historycznym budynku przy ulicy Św. Piotra 2, a od grudnia 2007r. siedziba została przeniesiona na ul. alei Rzeczypospolitej 3. Praca odbywa się w systemie dwuzmianowym: I zmiana w godzinach 7.00 - 15 00, II zmiana w godzinach 14 00 - 22.00.
W tym czasie jest ona służbą w większości kontrolną i polega na: kontroli stanu czystości ulic, placów, parków, ciągów ulicznych, a także budynków i ich posesji oraz dworców i przystanków PKP, PKS, MPK, TAXI oraz parkingów. W okresie zimowym prawidłowości odśnieżania ulic i posesji, kontroli prawidłowości parkowania pojazdów mechanicznych na parkingach, ulicach i chodnikach, kontroli przestrzegania przepisów przez osoby trudniące się handlem naręcznym i obwoźnym, realizacji na bieżąco interwencji zgłaszanych w czasie służby do dyżurnego zmiany, jak również interwencji zgłaszanych bezpośrednio od mieszkańców miasta do patroli, doprowadzaniu osób nietrzeźwych do domu lub miejsc wyznaczonych przez samorząd, w okresie zimy doprowadzaniu osób bezdomnych do noclegowni, ale jedynie za ich zgodą, zgłaszaniu na bieżąco odpowiednim służbom zauważonych w czasie patrolu zagrożeń nieprawidłowości (awarii, nieprawidłowego zabezpieczenia miejsc, w których prowadzone są naprawy lub remonty drogowej budowlane, braku oświetlenia miejsc użyteczności publicznej, uszkodzonych lub niewidocznych znaków drogowych), udzielaniu wyczerpujących informacji lub porad zwracającym się do patroli mieszkańcom miasta, kontroli stanu reklam, witryn, wystaw sklepowych i obiektów usługowych oraz innych obiektów publicznych.