Jakie bakterie do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to w wielu przypadkach jedyne rozwiązanie, które umożliwia prawidłowe odprowadzenie nieczystości z gospodarstwa domowego i nie tylko. Instalacja tego typu nie wymaga co prawda obsługi, ale mimo wszystko trzeba wiedzieć, jak dbać o oczyszczalnię, aby służyła przez długi okres. Przyjrzyjmy się więc temu nieco bliżej i spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania! Przydomowe oczyszczalnie ścieków to bardzo prosty system przepływowy, dzięki któremu można niemal całkowicie zneutralizować wszelkie zanieczyszczenia. Najważniejszym elementem w każdej oczyszczalni jest zbiornik np. z osadem czynnym lub złożem biologicznym. To właśnie tam zachodzą kluczowe procesy, dzięki którym oczyszczalnia jest wydajna, ekologiczna oraz niezwykle skuteczna.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - najpopularniejsze rodzaje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od sposobu działania, jak i elementów całej instalacji. Najprostsze są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, które wymagają największej ilości miejsca. Kolejno można wymienić oczyszczalnie z filtrem piaskowym, gruntowo-roślinne, a także z osadem czynnym. Najnowocześniejsze w całym zestawieniu są oczyszczalnie złożem biologicznym, których największą zaletą jest wysoka wydajność, skuteczność oraz niewielkie gabaryty. Każda oczyszczalnia funkcjonuje na tych samych zasadach, a główną rolę odgrywają bakterie tlenowe oraz beztlenowe, które odpowiadają za usuwanie nieczystości. 

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię?

Wszelkie procesy biologiczne zachodzą w sercu każdej oczyszczalni, czyli w zbiorniku, który najczęściej jest podzielony na komory. Ścieki są oczyszczane dzięki pracy kolonii bakterii tlenowych oraz beztlenowych, które żywią się materią organiczną, która jest następnie rozkładana na proste związki chemiczne oraz wodę. To dlatego tak ważne jest stworzenie im przyjaznych warunków do rozwoju, a więc odpowiedniej ilości tlenu, wilgoci czy optymalnej temperatury. Bardzo często zdarza się tak, że bakterie umierają, a to prowadzi do obniżenia wydajności oczyszczalni, a nawet przerwania jej pracy. Istotne jest więc kontrolowanie sytuacji i używanie właściwych preparatów, które rozwiązują problem.

Bakterie do przydomowej oczyszczalni - co warto wiedzieć?

Na rynku można znaleźć obecnie mnóstwo naturalnych środków, które zawierają kolonie bakterii. Jest to niezwykle ważne szczególnie w tzw. fazie rozruchu oczyszczalni, gdy ilość bakterii jest niewielka, a ich rozmnożenie wymaga czasu. Wówczas można zastosować preparaty startowe, które oczywiście należy dobrać według rodzaju oczyszczalni. Inne środki nadają się bowiem do oczyszczalni drenażowych, a jeszcze inne do biologicznych z napowietrzaniem. Zaopatrzenie oczyszczalni w specjalne preparaty biologiczne pozwala nie tylko zwiększyć skuteczność systemu, ale też umożliwia odbudowę lub wzmocnienie mikroflory bakteryjnej, która mogła zostać zniszczona m.in. poprzez oddziaływanie silnych detergentów.