Stowarzyszenie „Otwórz Serce” działa w Legnicy od 2007 roku. Zrzesza rodziny, w których są dzieci z Zespołem Downa. Na początku było tylko kilkunastu młodych ludzi, obecnie w stowarzyszeniu jest ich 60 oraz całe rodziny, ponieważ Stowarzyszenie stawia sobie za cel oprócz pomocy dzieciom także wspieranie najbliższych.
- Ważne jest dla nas również wsparcie materialne dla rodzin. Korzystamy z banku żywności oraz opieki Fundacji ESPA. Myślimy także o przyszłości. Naszym marzeniem jest stworzenie domu, w którym nasze dzieci będą mogły znaleźć troskliwą opiekę, kiedy nas zabraknie – powiedziała Anna Kącka prezes Stowarzyszenia „Otwórz Serce”.
Co ważne, do stowarzyszenia trafiają dzieci zaraz po urodzeniu. Tak więc od samego początku rodzice dzieci mogą mieć wsparcie grupy, a noworodek profesjonalną opiekę. Obecnie najstarsza osoba ma 23 lata. Dlatego jednym z celów rodziców jest także, aby w Legnicy wzorem innych miast powstała na przykład kawiarenka prowadzona przez osoby z zespołem Downa. Chodzi oczywiście o aktywizację zawodową.
Gdy stowarzyszenie powstało, wówczas spotkania odbywały się w klubie nauczyciela. Później przy wsparciu miasta udało się zaadoptować 140 metrowe pomieszczenia znajdujące się przy ul. Mickiewicza.To tam obywają się obecnie spotkania teatralne, kulinarne, korekcyjne oraz z terapii integracji sensorycznej.
- Bardzo dobrze układa nam się współpraca z miastem. Zawsze spotykamy się z przychylnością i zrozumieniem naszych potrzeb. Co roku na przykład uczestniczymy w konkursach na organizację festynu czy właśnie organizacji Światowego Dnia Zespołu Downa – tłumaczy Anna Kącka.
Święto zapisano w kalendarzu 21 marca. Data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Z kolei symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.
W tym roku hasło przewodnie legnickich obchodów to „Z nami nie dla nas”.
- […] chcemy uczcić ten dzień, pokazać nasz codzienny trud, pracę oraz radość z życia, podzielić się uśmiechem z lokalną społecznością – czytamy na stronach Stowarzyszenia.
I tak we wtorek 21 marca 2023 o godz. 17 .00 w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowska 2 (wejście od ul.Ojców Zbigniewa i Michała oraz od dziedzińca) zaplanowano Uroczystą Galę wraz z Legnickim Centrum Kultury. Wystąpią najmłodsi podopieczni, starszaki pokażą się w przedstawieniu z przesłaniem dobra, zatańczą w układzie tanecznym oraz zaprezentują tajniki sztuk walki pod okiem trenera z Klubu Sztuk Walki " Shodan". Zobaczymy również młodzież z Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na zajęcia terapeutyczne. Dla gości przygotowano słodki poczęstunek przed koncertem zaproszonej gwiazdy Kasi Wilk.
Drugą część obchodów zaplanowano w niedzielę 26 marca. Będzie bardziej na sportowo.