31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ. Obradowało jury

Na 31. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ wpłynęło 316 prac wykonanych prze 189 artystów z 30 krajów. Jury konkursu zakwalifikowało na wystawę pokonkursową 40 z nich. 

- Część prac prezentowała bardzo wysoki poziom technologiczny, złotniczy warsztat,  nierzadko nawet dawne zapomniane już techniki. Były także materiały niestandardowe, jak pleksi, tkanina i różnego rodzaju amalgamaty. Prace świetnie odpowiedziały na hasło JAKOŚĆ, z jednej strony pozwalając przemyśleć co oznacza jakość w biżuterii, ale też co znaczy jakość we współczesnym życiu, i pokazuje, że biżuteria jest też medium, które może z powodzeniem komentować naszą rzeczywistość – opowiada jeden z jurorów prof. Piotr Korduba.

Wystawę pokonkursową obejrzymy od 25 kwietnia do 2 lipca w Galerii Sztuki. Laureatów konkursu poznamy tradycyjnie podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO, który odbędzie się w dniach 5-6 maja. Z kolei niezakwalifikowane prace zobaczymy na wystawie Holownia od 25 kwietnia do 4 czerwca w Holu Ratusza.

Najliczniej na konkurs wpłynęły prace rodzimych twórców
(92 prace), ale swą obecność zaznaczyli artyści z niemal wszystkich krajów Europy. Poza biżuterią z naszego kontynentu, nadesłano obiekty z Chin, Tajwanu, Korei, Izraela, Iranu
i Macedonii.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to najważniejszy, ale nie jedyny element Legnickiego Festiwalu SREBRO, jednego z największych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie, który tradycyjnie przyciągnie do Legnicy artystów, teoretyków i miłośników współczesnej biżuterii artystycznej. Tegoroczna odsłona legnickiego SREBRA to 12 wystaw, zlokalizowanych w centrum miasta. Pokazy indywidualne i zbiorowe twórców z Polski i zagranicy ukażą szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej. Nie zabraknie ekspozycji z dobrze znanych cykli – Sylwetki Twórców (tym razem odbędą się ekspozycje Jolanty Gazdy i Kirsten Plank), Srebrne Szkoły (pokaz twórczości studentów i pedagogów Narodowej Akademii Sztuk w Oslo) i Debiuty (w tym roku swoją pierwszą wystawą pochwali się Patryk Caban) oraz wystaw towarzyszących Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej – plakatu i fotografii.

Źródło: Galeria Sztuki