Uszkodzony laptop – co robić?

Może służyć nam do pracy, albo do rozrywki i zabawy. Niezależnie od tego, do czego najczęściej wykorzystujemy laptopa, jego nagła awaria zawsze jest stresującą sytuacją. Pojawiają się od razu pytania: „Ile będzie to kosztować?” albo „Czy to coś poważnego i dam radę odzyskać dane?”. Nie bez znaczenia jest także fakt, że na naprawę zawsze trzeba chwilę poczekać. A ta chwila bez komputera potrafi dłużyć się niemiłosiernie.

Jak wyglądają naprawy laptopów Warszawa?

Kiedy sprzęt trafia już w ręce fachowców, możemy być spokojni. Teraz wszystko będzie już dobrze, a nasz laptop na pewno wróci do nas w pełni sprawny. Ale co dzieje się za drzwiami serwisu, gdy my idziemy do domu?

Technicy mają swoje ustalone wcześniej i przećwiczone procedury. I choć nam może się wydawać, że nasz przypadek jest niecodzienny, a usterka będzie niezwykle trudna w zdiagnozowaniu, to doświadczenie profesjonalizm ekipy serwisu sprawia, że nie ma problemów, których nie da się rozwiązać.

Pierwszy etap to ogólna diagnoza kondycji technicznej urządzenia: oględziny pod kątem uszkodzeń mechanicznych i sprawdzanie, ile podzespołów i elementów wymaga wymiany. Teoretycznie naprawy laptopów Medicphone są prostsze, jeśli sprzęt da rade się włączyć i można zdiagnozować go przy użyciu specjalistycznych programów. Ale nawet jeśli laptop jest „martwy” i nie reaguje na przycisk włącznika, nie oznacza to wcale, że konieczna będzie wymiana na nowy model.

Niewielki element, duży problem

Bywa, że całkowicie niezdatny do pracy komputer unieruchomiony zostaje przez niewielki, elektroniczny element – np. kondensator na płycie głównej. Naprawa jest dziecinnie prosta – to wylutowanie starego i wlutowane nowego podzespołu. Na koniec pozostaje wykonać szczegółowe testy i już można zamykać obudowę i przygotowywać sprzęt do wydania klientowi.

Naprawy laptopów bywają jednak o wiele bardziej skomplikowane. Czasem potrzeba wymienić wiele złożonych elementów, o bardzo niewielkich rozmiarach. Wtedy pracuje się pod mikroskopem a praca przypomina operację niczym w nowoczesnym szpitalu.

Operacja bez skalpela

Jeszcze inny przypadek to naprawa, do której wcale nie potrzeba śrubokrętów i kombinerek. Serwisant wykonuje usługę korzystając wyłącznie z klawiatury i myszki. W ten sposób eliminuje się awarie spowodowane złą konfiguracją lub błędami po stronie oprogramowania. Konflikty sterowników, przestarzałe wersje programów i inne tego typu problemy można usunąć w krótkim czasie, choć w niektórych przypadkach wymaga to użycia dedykowanych programów diagnostycznych.

Efekt końcowy jest taki, że komputer wraca do pełnej sprawności. Usterka została wyeliminowana, a nierzadko po takim zabiegu sprzęt działa zauważalnie szybciej. Naprawy laptopów Warszawa tą metodą mogą być wykonane tylko wtedy, jeśli nie ma mechanicznych uszkodzeń. Trzeba mieć na uwadze, że jeżeli zajdzie konieczność zainstalowania systemu operacyjnego od nowa, nasze dane na dysku najprawdopodobniej zostaną usunięte. Dlatego, przed każdą operacją w serwisie zaleca się wykonanie kopii zapasowej plików. Jeśli nie jest to możliwe z uwagi na stan sprzętu, kopię taką może wykonać za nas serwis.