Edukacja domowa. Czy w Legnicy jest popularna?

Efektem pandemii w edukacji jest wzrost zainteresowania edukacją domową. W Legnicy 2021 z tej formy kształcenia skorzystało 11 uczniów. Edukacja domowa jest alternatywą dla edukacji w szkole. Każde dziecko, które ma od 6 do 18 lat, musi się uczyć. Spełnia wtedy obowiązek przedszkolny, szkolny i nauki. Dyrektor przedszkola albo szkoły może zgodzić się, żeby dziecko uczyło się w domu. Wniosek należy złożyć do dyrektora przedszkola, szkoły, do której dziecko jest przyjęte.

Edukacja domowa w Legnicy (ilość uczniów w poszczególnych latach):
2017 r. - 1
2018 r. - 0
2019 r. - 1
2020 r. - 3
2021 r. - 11
2022 r. - 7

Aby przejść na edukację domową, potrzebujemy przygotować następujące dokumenty, które składamy u dyrektora wybranej przez nas szkoły:

Co musisz przygotować?

1. Wniosek o zezwolenie na edukację domową. Nie ma jednego wzoru takiego wniosku. Zapytaj w przedszkolu albo w szkole, czy ma wzór. Jeśli nie – napisz wniosek samodzielnie.
2. Opinię z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Uwaga! W roku szkolnym 2020/2021 nie jest wymagana opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej (§13b ust. 5 pkt 1 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz. U. poz. 493 z późn. zm.)
3. Oświadczenie, w którym napiszesz, że zapewnisz dziecku warunki, które umożliwią mu realizację podstawy programowej na tym etapie kształcenia – napisz je samodzielnie.
4. Zobowiązanie, w którym napiszesz, że twoje dziecko będzie przystępowało dorocznych egzaminów klasyfikacyjnych – napisz je samodzielnie.

Co musisz zrobić?

1. Idź z dzieckiem do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej po opinię. Pracownik poradni oceni, czy twoje dziecko może uczyć się w domu. Szczegóły znajdziesz w sekcji Jak otrzymasz opinię z poradni.
2. Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
3. Złóż dokumenty u dyrektora przedszkola albo szkoły. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie składasz dokumenty.
4. Czekaj na decyzję dyrektora. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.

Jak oceniane jest dziecko?

Na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Zakres egzaminów ustala dyrektor, który wydał zezwolenie na edukację domową. Po zdanych egzaminach twoje dziecko dostanie świadectwo ukończenia danej klasy. Na świadectwie nie będzie oceny z zachowania. Nie będzie też ocen z muzyki, plastyki, techniki i wychowania fizycznego.

Źródło: gov.pl

 

Powrót na listę aktualności