Pękające naczynka na twarzy: co je powoduje i jak się ich pozbyć?

Pękające naczynka na twarzy dla wielu osób są poważnym problemem estetycznym. Niełatwo sobie z nimi poradzić, bo mechanizmów powstawania pajączków jest wiele, czego nie można powiedzieć o metodach ich usuwania.

Dlaczego naczynka pękają?

Zanim przeprowadzi się usuwanie naczynek, dobrze by było określić przyczyny powstawania pajączków, bo bez tego można je usuwać niemal bez końca. Przede wszystkim bardzo często podatność na pękanie naczynek jest uwarunkowana genetycznie. To nie oznacza, że jest jakiś gen czy kilka, które, jeśli się ma, to jest się skazanym na pajączki. To tylko oznacza, że różne czynniki mogą łatwiej prowadzić do uszkodzeń naczyń włosowatych. Jakie czynniki konkretnie?

Naczynia mogą pękać pod wpływem niskiej temperatury, nacisku lub wtedy, kiedy są zbyt mało elastyczne (co może być spowodowane niedoborami witamin, ale też na przykład stresem lub szybko zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi). Naczynka mogą w końcu pękać wskutek pewnych chorób, które nie mają bezpośredniego związku z układem krwionośnym.

Jak się usuwa pajączki i dlaczego kosmetyki nie działają?

Mianem pajączków określa się albo kapilary krwionośne położone bardzo płytko pod skórą i widoczne u osób o jasnej karnacji, albo – częściej – wzór tworzony przez krew wydobywającą się z uszkodzonego już naczynia. Żeby ograniczyć ich widoczność, trzeba albo takie naczynie zamknąć, albo spowodować, że będzie fizycznie odporniejsze i nie będzie pękało.

Temu drugiemu celowi mają służyć kosmetyki, które jednak mają jedną wadę nie do ominięcia: skóra stanowi naturalną barierę, przez którą nic nie powinno przenikać. I nie przenika. Substancje zawarte w kosmetykach pozostają w zewnętrznych warstwach skóry i po prostu nie docierają do warstwy podstawowej, gdzie znajdują się naczynia, więc nie mogą tam wywrzeć żadnego efektu.

U niektórych osób wydaje się, że stosowanie kosmetyków przynosi efekty, ale głównie dlatego, że często poprawa procedur kosmetycznych w domu wiąże się też na przykład z ogólną poprawą stylu życia, w tym diety, która dostarcza tych składników, które były potrzebne, żeby naczynia wzmocnić. Delikatny masaż kosmetyczny też może pomóc w pozbyciu się delikatnych, starych pajączków, choć u osób szczególnie narażonych na pękanie naczynek może równie dobrze je powodować.

Odpowiedzią na te problemy jest laserowe usuwanie naczynek. Wiązka lasera niesie ściśle określoną energię i ma zdolność do termicznego zamykania naczynek. To oczywiście nie eliminuje przyczyn problemu, ale pozwala pozbyć się widocznych pajączków. Stosowanie lasera i właściwej pielęgnacji skóry i ogólnie dbałości o naczynia krwionośne u większości osób pozwala całkowicie pozbyć się pajączków.