Jak finansować działalność firmy - zalety faktoringu

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie faktoring. Nie dzieje się to przypadkowo. Poznaj poniżej najważniejsze zalety tej usługi z sektora finansowego.

Zdecydowana poprawa płynności finansowej

Czym w praktyce jest faktoring? W obrębie tej usługi biorą udział dwie strony. Chodzi o firmę faktoringową oraz dane przedsiębiorstwo. Kiedy dochodzi do faktoringu? Gdy firma np. eFaktor - efaktor.com.pl z tej branży decyduje się na wykupienie należności (np. z tytułu sprzedanych produktów lub wyświadczonych usług). Nie da się ukryć, że problem faktur, które nie są regulowane w określonym terminie, to bolączka wielu przedsiębiorstw. Często przez to jest zaś zachwiana płynność działania danej firmy. Szczególnie jeśli mowa o dużych kwotach, które widnieją na nieuregulowanych fakturach. Właściciele firm nie mogą dopuścić do sytuacji, w której przez brak odpowiednich sum nie będą mogli kontynuować produkcji, czy wypłacić pieniędzy swoim pracownikom itd. Znane są zaś przypadki podmiotów, które w ten sposób najpierw straciły wiarygodność na rynku, a potem całkowicie zbankrutowały. Początek tej „lawiny” nie miał miejsca z ich winy, ale trzeba było ponieść takie właśnie brutalne konsekwencje. Na szczęście można się przed tym ustrzec. Jeśli będziesz współpracować z firmami faktoringowymi, to zapewnisz swojemu podmiotowi odpowiednią płynność finansową. Nie zabraknie Ci gotówki na zakup towaru niezbędnego do produkcji, czy na pensje dla podwładnych itd. W biznesie trzeba myśleć dwa kroki naprzód. Jeśli zatem wystawiasz faktory na spore kwoty, to należy odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. Na wypadek gdyby kontrahent nie uregulował swoich zobowiązań w terminie.

Formalności są zredukowane do absolutnego minimum

Wśród rozmaitych zalet faktoringu nie można zapomnieć o tej. Wielu włodarzy w pewnym momencie staje przed trudnym dylematem. Nie wiedzą bowiem, czy warto wziąć kredyt, by poprawić płynność finansową swojej firmy… Niestety, ta opcja pod wieloma względami nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim trzeba się tutaj liczyć ze sporą liczbą formalności. A jak ktoś potrzebuje pieniędzy „na cito”, to nie jest to dla niego korzystne. Placówki bankowe muszą zaś wszystko dokładnie sprawdzić (weryfikowana jest m.in. zdolność kredytowa). Trzeba także przedstawić solidne zabezpieczenia transakcji. Koniec końców może okazać się tak, że zainteresowana osoba nie otrzyma pożyczki, ponieważ nie spełnia odpowiednich wymogów. W przypadku faktoringu wszystko jest o wiele prostsze. Formalności są tutaj zredukowane do absolutnego minimum. Warto wspomnieć, że na rynku pojawia się coraz więcej firm z tej branży. Niektóre z nich oferują załatwienie formalności nawet przez internet. Trzeba tylko wypełnić prosty wniosek i trochę poczekać na jego rozpatrzenie. Dodatkowo nie są tutaj wymagane restrykcyjne zabezpieczenia transakcji. Jeśli komuś zależy na szybkim uzyskaniu pieniędzy, bo np. chce jutro kupić określony asortyment niezbędny do kontynuowania produkcji, to powinien być usatysfakcjonowany. W końcu finansowanie można załatwić jeszcze tego samego dnia. W wielu sytuacjach jest to tak zwana "ostatnia deska ratunku".

Przeniesienie ryzyka niewypłacalności na firmę faktoringową

Prowadzenie własnej firmy nie jest proste. Szybko można się o tym przekonać. I nie chodzi tutaj tylko o to, że konkurencja tak naprawdę praktycznie w każdej branży jest bardzo duża. Dodatkowo dużym zmartwieniem są kontrahenci, którzy nie regulują w ustalonych terminach swoich zobowiązań… Faktoring rozwiązuje ten problem. Jeśli zdecydujesz się na współpracowanie z firmami z tej branży, to możesz skupić się w 100% na prowadzeniu działalności, akcjach promocyjnych itd. Ryzyko, że kontrahenci nie będą dotrzymywać umów, znajdzie się bowiem po stronie wybranej firmy faktoringowej. A podmioty z tej branży wiedzą, jak radzić sobie z nieuczciwymi Klientami. Dla wielu osób kontaktowanie się, że „spóźnialskimi” kontrahentami to strata nie tylko czasu, ale także nerwów i zdrowia. Są jednak sposoby, by nie musieć martwić się takimi zagadnieniami.

Kontrahenci są bardziej skłonni do terminowego regulowania zobowiązań

Eksperci dostrzegają bardzo ciekawą zależność. Jeśli kontrahenci dowiadują się, że dany podmiot rozpoczyna współpracę z firmą faktoringową, to są później zdecydowanie bardziej zdyscyplinowani. To powoduje, że faktury są dużo częściej (niż wcześniej) płacone w ustalonych na samym początku kooperacji terminach. Inna sprawa dotyczy tego, że wielu kontrahentów cieszy się na takie informacje. W końcu można liczyć na bardziej korzystne terminy spłat. Właściciel firmy jest w stanie na to przystać, ponieważ dzięki współpracy z firmą faktoringową nie musi obawiać się o zaburzenie optymalnej płynności finansowej. To zaś prowadzi do zwiększenia konkurencyjności w danej branży.

Jak zatem widać, dzięki faktoringowi można nie tylko uzyskać finansowanie działalności swojej firmy. Ta usługa wpływa także pozytywnie na poprawę kooperacji z kontrahentami.