Tanie ubezpieczenia OC - jak znaleźć najlepsze?

Średnia cena za polisy OC w 2021 roku wyniosła nieco ponad 600 zł. Była to najniższa stawka od ostatnich pięciu lat. Obecnie jednak stawki mogą wzrastać w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Nadal można jednak szukać przystępnych cenowo polis. Jak jednak to zrobić? Podpowiadamy.

Dla kogo przewidziane jest tanie ubezpieczenie OC?

Tanie ubezpieczenia OC łatwiej jest otrzymać przy większym stażu za kierownicą. Z każdym rokiem bezszkodowej jazdy dostajemy bowiem większe zniżki u ubezpieczycieli. Wyższe składki muszą płacić zwykle młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy mają stosunkowo krótko. Warto jednak szukać ofert promocyjnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z tego, że niedoświadczeni kierowcy najczęściej są sprawcami wypadków czy kolizji. Corocznie publikowany jest raport z Komendy Głównej Policji, z którego można wywnioskować, że kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 powodują najwięcej tego typu zdarzeń.

Znaczenie ma również stan cywilny posiadacza samochodu lub innego pojazdu. Na niższą składkę mogą liczyć ci, którzy założyli już rodzinę i bardzo często podróżują z dziećmi. Umowa ubezpieczenia OC nie jest zawierana dla danego kierowcy, lecz dla pojazdu. Oznacza to, że ochronie podlegają szkody, które spowodował kierowca, lecz również te, do których doprowadzi inna osoba.

Dla jakiego auta można kupić najtańsze OC?

Nie tylko personalia osoby wykupującej polisę są ważne. Marka ubezpieczanego samochodu ma bowiem bardzo duży wpływ na wysokość składki OC. Właściciele pojazdów luksusowych nie mogą liczyć na najtańsze świadczenie na rynku. Istotny jest także wiek auta. Im pojazd jest młodszy, tym niższa składka.

Nie bez znaczenia pozostaje również pojemność silnika. Tańsze OC mogą otrzymać te samochody, które nie mają dużej mocy i nie rozwinąć ryzykownej prędkości. Deklaracja przebiegu to kolejny aspekt przy ustalaniu wysokości ceny polisy. Starsze samochody nie będą miały szansy na niższe składki.

Cena świadczenia będzie również zależna od tego, w jakich miejscach pojazd jest użytkowany. Mniej za OC zapłaci ten posiadacz, który porusza się głównie po mniejszych miejscowościach, a więcej ten, który jeździ po dużych metropoliach. Różnice w kwocie będą także zależne od tego, w jakim mieście zarejestruje się pojazd. Ubezpieczyciele dysponują statystykami wypadków i kolizji w obrębie różnych kodów pocztowych, dlatego cena OC może się różnić nawet na sąsiednich dzielnicach. Warto mieć te wszystkie aspekty na uwadze, kiedy szukamy najlepszego ubezpieczenia dla siebie i swojego samochodu.