Geotechnika dla przedsiębiorstw. Jakie branże potrzebują rozwiązań z zakresu geotechniki?

Są przedsiębiorstwa, które do swoich działań potrzebują zaawansowanych technologii, ale też wykonania odpowiednich badań, które sprawdzą, czy możliwe jest przeprowadzenie określonych działań. Jak jest w przypadku geotechniki? Jakie branże potrzebują badań geotechnicznych do swojej pracy?

Czym jest geotechnika?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, jakie znaczenie ma geotechnika dla przedsiębiorstw, musimy poznać jej definicję. Dzięki temu możliwe będzie zarysowanie jej zastosowania. Mówiąc w dużym skrócie, geotechnika jest to gałąź inżynierii ściśle związana z inżynierią lądową. Choć definiuje się ją jako naukę zajmującą się właściwościami gruntu pod budownictwo, to jednak jest to bardziej dziedzina interdyscyplinarna. Wykorzystuje się w geotechnice gruntoznawstwo, geologię, mechanikę gruntów i budowli, ale też chemię, fizykę i wiele innych.

Widać więc, że badania geologiczne są bardzo trudne, gdyż wymagają wiedzy z zakresu wielu nauk. To odpowiedzialne zajęcie dla doświadczonych inżynierów. Badania geotechniczne warto wykonywać na trzech etapach: wstępnie, w fazie wykonywania prac oraz w fazie późniejszego użytkowania budowli.

Zdecydowanie geotechnika to zadanie dla profesjonalnych firm (np. www.keller.com.pl), gdyż tylko posiadając fachową wiedzę, doświadczenie i umiejętności, można w pełni zbadać grunt pod budownictwo. Co więcej, zrobić to tak, by nie doszło do katastrofy.

Geotechnika dla przedsiębiorstw

Badania geotechniczne są niezbędne przede wszystkim w branży budowlanej. Na jakich rynkach? Ogromną ilość inwestycji w Polsce i na świecie stanowią projekty komercyjne. Dzisiaj wielu przedsiębiorców sektora przemysłowego i usługowego stawia własne budynki. Rozwiązania z zakresu geotechniki wykorzystywane są przy budowie biurowców, hoteli, sklepów wielkopowierzchniowych, ale i centrów logistycznych. Jakie prace najczęściej są zlecane? Przede wszystkim te, które mają na celu wzmocnienie podłoża pod budowlę. Badania i rozwiązania geotechniczne przydają się również przy stabilizacji osiadających konstrukcji. Także posadowienie głębokie wymaga odpowiedniego poznania właściwości gruntu i jego efektywnego wzmocnienia.

Projektowanie i realizacja rozwiązań z zakresu geotechniki znajdują zastosowanie również w sektorze przemysłu, w tym w produkcji. Gdzie? Na przykład podczas budowy zakładów przemysłowych, hal magazynowych, centrów logistycznych, czy nawet terminali kontenerowych. Jakie prace geotechniczne sprawdzają się w takiej branży? Z pewnością wzmacnianie podłoża, ale i wykonywanie fundamentów głębokich, wszelkich technologii iniekcyjnych, poprzez zabezpieczenie wykopów, skarp i zboczy.

Rozwiązania geotechniczne wykorzystywane są również podczas prac zlecanych firmom budowlanym przez zarządców dróg i mostów. Przedsiębiorstwa odpowiedzialne za rozbudowę i poprawę infrastruktury zlecają badania gruntów, a także prace polegające na ich przygotowaniu pod inwestycje.

Również w sektorze energetycznym działają przedsiębiorstwa, które do realizacji swoich projektów potrzebują zdobyczy geotechniki. Dzięki technikom wzmacniania słabego podłoża możliwa jest realizacja inwestycji zgodnie z założeniami, nawet wówczas, gdy wydawało się, że grunt na to nie pozwoli.

Rozwiązania z zakresu geotechniki – dla kogo jeszcze?

Geotechnika pomaga również w racjonalnym podejściu do wszelkich budowlanych pomysłów zlecanych przez instytucje rządowe, wojskowe, sportowe, ale i ośrodki naukowe, medyczne, czy te z branży rozrywkowej. Dzięki doświadczeniu i odpowiedniej wiedzy oraz umiejętnościom możliwe jest opiniowane geotechniczne wraz z zaprojektowaniem sprawdzonych rozwiązań.

Nie tylko przy dużych inwestycjach budowlanych niezbędne są rozwiązania geotechniczne. Korzystają z nich nie tylko przedsiębiorcy. Zarówno badania, jak i rozwiązania geotechniczne zlecają też właściciele domów. Tego typu działania są często niezbędne na terenach poprzemysłowych. Dzięki zbadaniu gruntów można sprawdzić, czy aby na pewno nadają się one pod budownictwo. Prace geotechniczne pozwalają na przygotowanie pod budowę gruntów o mniejszej nośności.