Praca na budowie to zajęcie niezwykle trudne, wymagające specjalnych umiejętności i zaangażowania. Zarobki w branży budowlanej są dość wysokie, mimo to obserwujemy w Polsce raczej spadek zatrudnienia w tych dziedzinach. Ile zarabia budowlaniec w 2022 i czego możemy się spodziewać w tym sektorze? Odpowiadamy.
Ile zarabia budowlaniec?
Zarobki na budowie nigdy nie należały do najniższych, jednak warto pamiętać, że wynika w dużej mierze z oferowanych umów – mało kto pracuje w budowlance legalnie, na umowie o pracę, najczęściej poszerzana jest szara strefa. Oczywiście kierownicy budowy oferują także umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Wielu pracowników budowy, z uwagi na sezonowość tego rodzaju zajęcia, nie chce jednak podejmować pracy na podstawie w pełni opodatkowanej umowy, ponieważ jest to dla nich mniej opłacalne.
Oczywiście osoby z wyższymi kwalifikacjami zarabiają na budowie więcej. Dokładniej jak zdobyć uprawnienia budowlane podpowiada www.superbudowlani.pl, autorzy bloga publikują też różnego rodzaju porady związane z pracą na budowie. W tym sektorze możesz pracować jako cieśla, murarz, technik i inżynierii, czy kierownik budowy. Warto także pamiętać o operatorach żurawia, którzy również sporo zarabiają.
Jak mówią dane, w 2021 nastąpił w budownictwie wzrost płac o około 3,2 procent. Powodem mogło być rosnące zapotrzebowanie oraz brak rąk do pracy. Średnia pensja na budowie wynosiła około 5738 złotych, jeśli była to budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej i około 5136 złotych w innego rodzaju budownictwie. Przeliczając na godziny, budowlaniec może liczyć na zarobki rzędu minimum 23 złote, często jest to jednak 30 złotych i więcej za godzinę pracy.
Czy warto pracować na budowie?
Praca w budownictwie jest raczej pewna – wzrost zapotrzebowania na usługi wzrósł nawet w pandemii, gdy większość firm raczej notowała straty. Ponieważ trudno jest dzisiaj znaleźć wyszkolonego fachowca, który jest solidny, pracodawcy prześcigają się w proponowanych stawkach i są w podejściu do pracownika raczej elastyczni. Faktem pozostaje natomiast, że wielu wykwalifikowanych pracowników wyjeżdża do pracy za granicę, do Danii czy Norwegii, gdzie warunki i zarobki są dużo lepsze. Stąd też stały wzrost płac w polskim budownictwie.
Czy praca na budowie jest trudna?
Codzienne zajęcia, jakie muszą wykonywać pracownicy budowy, bywają monotonne oraz trudne. Do tego rodzaju pracy na pewno należy mieć fizyczną krzepę, choć zdarzają się czynności, które wcale nie wymagają dużej siły. Na każdej budowie wykonuje się prace wykończeniowe, jak malowanie czy przyklejanie oznaczeń. Jest to praca specyficzna i wymaga dokładności.
Często działalność w danym terenie wiąże się z szybkim kończeniem robót, zwłaszcza, jeśli zbliża się termin oddania budynku do użyteczności. W tym przypadku robotnicy budowlani muszą często pracować 6 dni w tygodniu, zdarza się, że nawet przez 10 godzin dziennie. W normalnym trybie możliwa jest praca przez 8 godzin dziennie. Warto jednak mieć na uwadze, że praca na budowie jest trudna, wymaga dużo samozaparcia i fizycznej sprawności.