Jakie stawiać granice w relacjach z ludźmi?

Stawianie granic jest bardzo ważne, zwłaszcza w relacjach z ludźmi, którzy mają skłonności do wykorzystywania słabości innych. Widząc, że mają pewnego rodzaju przewagę mogą być nieuprzejmi, a nawet złośliwi. Niekiedy zdarza się, że wręcz wykorzystują dobre serce drugiego człowieka. Z czasem sytuacje te stają się nieznośne i powodują obniżenie poczucia własnej wartości. Takie zachowanie jest spowodowane brakiem powiedzenia „STOP” w odpowiednim momencie.

Najważniejsze zasady w relacjach międzyludzkich

W kontaktach z innymi ludźmi trzeba zawsze stawiać swój komfort na pierwszym miejscu, nie dostosowywać się do innych. Ważne jest jasne stwierdzenie, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie potępiane. Przestrzegając nakładanych z góry granic prowadzi do lepszego samopoczucia psychicznego i własnej wygody. Jeśli w pewnym momencie pojawia się dyskomfort, jest to jasny sygnał, że granice zostały przekroczone. Podobne przykłady i inne aspekty życia w społeczeństwie zostały opisane na stronie https://pitititi.pl, warto zapoznać się z treścią poszczególnych wpisów. Łatwo wyciągnąć odpowiednie wnioski, ale najważniejsze jest utrzymanie w mocy swoich postanowień. Zapewne niejednokrotnie zdarzą się sytuacje, w których ktoś będzie próbował manipulować. Niezbędne jest wówczas okazanie silnej woli. Brak asertywności to kolejny z często występujących problemów w relacjach międzyludzkich. Umiejętność powiedzenia „nie” jest czasami niezwykle trudna, co ludzie potrafią nagminnie wykorzystywać.

Jak skutecznie stawiać granice?

Wiele osób kontynuuje toksyczne znajomości, pomimo tego, że dostrzega problem i wręcz dusi się w takiej relacji. Nigdy nie jest za późno aby wziąć sprawy w swoje ręce i jasno zakomunikować, jakie zachowania drugiej osoby są najbardziej irytujące, być może powodują one ból. W ten sposób łatwiej pozbyć się urazów, oczyszcza się tym samego siebie i nadmiar zgromadzonych, negatywnych emocji. Niezbędne jest również poszanowanie własnego zdanie i uczuć, nie można pozwolić, by ktokolwiek je umniejszał i próbował wmówić, że nic nie znaczą. To właśnie te pozornie proste czynności są najlepszą drogą do postawienia pewnych granic w relacjach z innymi ludźmi. W ten sposób łatwo zweryfikować prawdziwe przyjaźnie, jeśli postawienie granic jest negatywnie odebrane, oznacza to jedno – fałszywą przyjaźń. Wówczas można sobie samemu podziękować, bo zaprezentowano asertywność, własne granice i umiejętność stanowczego wyrażenia swojego zdania. Funkcjonowanie w grupie, w społeczeństwie nie dla każdego jest proste. W zależności od charakteru, podejścia do ludzi, doświadczeń można mieć pewne opory przed nowymi przyjaźniami. Pewności siebie raczej nie można zbudować z dnia na dzień. Niekiedy potrzeba kilku lat, aby otworzyć się przed drugim człowiekiem. Stawiania granic w relacjach z ludźmi dorośli powinni uczyć się od dzieci. One bez najmniejszego problemu, zawahania nie zgadzają się na zachowania swoich rówieśników, które wywołują dyskomfort. Stanowczo się temu sprzeciwiają. Więcej tematów z psychologią w tle warto przeczytać na stronie https://pitititi.pl.

Najważniejsze zasady w relacjach międzyludzkich