Ładne rzeczy w Galerii Sztuki. Nie przegap tej interesującej wystawy

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wystawę „Ładne rzeczy”, prezentującą prace  wykładowców Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zrealizowana została także we współpracy z Grzegorzem Niemyjskim, pochodzącym z Legnicy dziekanem wydziału, którego pracę również znajdziemy na wystawie.

Ekspozycja jest dostępna w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) i w Galerii Ring (Rynek 12-14) od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00, do 27 lutego. Wstęp bezpłatny. Organizatorzy zapraszają 25 lutego na spotkanie z autorami wystawy, wykład prof. Zbigniewa Solskiego oraz finisaż

- Ładność jest etapem na drodze do piękna, jest wartością estetyczną. Można powiedzieć, że pomiędzy brzydotą, a pięknem jest właśnie ładność. Ta wystawa to okazja do zatrzymania się, złapania oddechu i po prostu – oglądania” – zaprasza Grzegorz Niemyjski.

Każdy z ponad 30 artystów, których prace znajdują się na ekspozycji, we własny sposób zinterpretował pojęcie „ładności”. W efekcie możemy oglądać ekspozycję pod wieloma względami zróżnicowaną, zawierającą obiekty wykonane za pomocą różnych technik i materiałów, od marmuru i stali, po żeliwo, drewno, żywicę epoksydową i pleksi. Niektóre z prac zaskakują formą, kolorem, a nawet ciężarem, jak zastygła w bezruchu skakanka – symbol dziewczęcej lekkości – która jest ciężka i masywna. Jej autorką jest Anna Bujak – rzeźbiarka, autorka instalacji i rysunków, laureatka stypendiów i konkursów artystycznych. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jak mówi artystka: - Rzeźba jest dla mnie medium, za pośrednictwem którego komunikuję idee. Interesuje mnie kondycja człowieka w świecie nowych technologii, w którym wszystko staje się substytutem, związek człowieka z antropocentryczną naturą, jego tęsknota za utraconym światem, traumatyczne rozwidlenia pamięci. Staram się wyabstrahować coś w rodzaju doskonałej formy, która będzie ostra w swoim przekazie.

Z kolei komputerowe akcesoria Rolanda Grabkowskiego są lekkie, kolorowe, zabawne.Grabkowski prowadził zajęcia z Projektowania Rzeźby w Architekturze i Urbanistyce, obecnie – zajęcia z Rzeźby oraz Rysunkowego Warsztatu Rzeźbiarskiego. - Płynność formy, organika i hipertrofia, to środki wyrazu, które definiują moje działania twórcze w obszarze rzeźby. Atrybuty te traktuję jako pochodne dotyku – zmysłu stanowiącego podstawowe medium kreacji artystycznej. W celu wzmocnienia witalnych wartości obiektu rzeźbiarskiego, stosuję zabiegi podkreślające napięcia wizualne w obszarach kształtu, faktury oraz polichromii. Oprócz tego, lubię tworzyć rzeźby o niejednoznacznym i czasem ironicznym charakterze – wyjaśnia artysta.

Wystawa pobudza nie tylko do zachwytu, ale i do refleksji – czy sztuka współczesna może być „ładna”? Każdy z odwiedzających może sam zastanowić się, czym jest „ładność”, czy prezentowane prace wpisują się w tę kategorię oraz czy – pod wysuwającą się na pierwszy plan warstwą estetyczną – możemy doszukać się komunikatu i prowokacji?

 

 

Galeria zdjęć

powiększ zdjęcie: Ładne rzeczy w Galerii Sztuki. Nie przegap tej interesującej wystawy
Powrót na listę aktualności