Automatyzacja i robotyzacja to zjawiska, z którymi spotykamy się niemal we wszystkich branżach. Dotyczy to także spawania, które coraz częściej wykonywane jest przez roboty. Zalet stosowania robotów spawalniczych jest wiele. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym, aby zrozumieć, skąd bierze się ich popularność.
Przemysłowe roboty spawalnicze i sposób ich działania
Czym są roboty spawalnicze? Otóż mowa o urządzeniach automatycznych, które przeprowadzają proces spawania bez konieczności ręcznej obsługi przez operatora. Rzecz w tym, iż obsługa robota spawalniczego sprowadza się do jego programowania, a następnie nadzorowania pracy.
Spawanie robotem spawalniczym nie może przebiegać całkowicie bez udziału człowieka. Jego udział w całym procesie jest bardzo ograniczony. W przypadku modeli ręcznych każdą spawarkę musi obsługiwać jeden operator. Natomiast operator robotów może obsługiwać jednocześnie nawet kilka urządzeń.
Wystarczy, że przeprowadzi programowanie robota spawalniczego i może przejść do ustawienia parametrów pracy kolejnego, podczas gdy tamten cały czas pracuje. Później pilnuje tylko, czy roboty wykonują zadania zgodnie z założeniami. Warto przy tym zauważyć, że wysokiej jakości przemysłowe roboty spawalnicze, na przykład te z oferty Cloos: https://www.cloos.pl/robotyzacja/roboty,g5, są łatwe w programowaniu i nadzorze. Producent dba o to, aby nikt nie miał problemu z bezpieczną obsługą.
W czym roboty spawalnicze przeważają nad spawarkami ręcznymi?
Zastępowanie pracy ręcznej robotami jest standardem. Jednak właściwie czemu tak jest? Jakie zalety mają roboty spawalnicze? Okazuje się, że pod bardzo wieloma względami automatyczne spawanie przeważa nad pracą ręczna. Główne korzyści, to:
- większe tempo pracy,
- większa wydajność,
- większa precyzja,
- większa powtarzalność,
- większe bezpieczeństwo pracy.
Roboty spawalnicze działają o wiele szybciej niż człowiek. Czasami tempo pracy jest nawet kilkukrotnie wyższe. Oczywiście bezpośrednio przekłada się to na wydajność spawania robotem spawalniczym. Wysoka wydajność wynika również z możliwości jednoczesnej pracy wielu urządzeń obsługiwanych przez jedną osobę.
Tam, gdzie wciąż stosuje się spawarki ręczne, praca przebiega mniej sprawnie. Każde urządzenie wymaga bowiem obsługi i uwagi. Zwykle przedsiębiorstwo nie dysponuje wystarczającymi środkami, aby sfinansować koszty pracy odpowiedniej liczby urządzeń ręcznych i ich operatorów. Natomiast w przypadku robotów wystarczy jeden pracownik, aby wykonać pracę wielu spawarek ręcznych.
Warto również wspomnieć o wysokiej precyzji i powtarzalności pracy, jaką wykazują przemysłowe roboty spawalnicze. Otóż odpowiednie programowanie robota spawalniczego pozwala uzyskać niemal idealne efekty, które przy każdym spawaniu są takie same. Możliwości człowieka w tym zakresie są niestety bardzo ograniczone, natomiast roboty spawalnicze radzą sobie doskonale.
Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo pracy. Obsługa ręcznych spawarek zawsze niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo wypadku. Natomiast jeśli chodzi o roboty spawalnicze, jest ono niemal zerowe. Oczywiście operatorzy przechodzą odpowiednie kursy na roboty spawalnicze, aby wykonywać pracę w pełni bezpiecznie. Niemniej jednak wystarczą podstawowe środki bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożenia.
Obsługa robota spawalniczego nie wymaga też obecności operatora przy elementach wykonawczych sprzętu. Dla dodatkowego podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w zakładzie warto wybierać sprawdzone roboty od renomowanych producentów. Odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa stanowią gwarancję, że prawidłowe użytkowanie robotów spawalniczych nie spowoduje wypadku.