W Legnicy odbywają się kolejne kursy dla super rodziców Legnickiej Szkoły Rodziców i Wychowawców. Projekt finansuje wspólnie Miasto Legnica i KGHM Polska Miedź SA. Z wartościowych szkoleń, według ogólnopolskiego programu od kilku miesięcy bezpłatnie skorzystają legniccy rodzice, nauczyciele i wychowawcy.
Zajęcia odbywają się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana w ramach współpracy naszego miasta z KGHM Polska Miedź SA - firmą społecznie odpowiedzialną.
Program opiera się na teorii systemowego ujęcia rodziny i podstawach psychologii komunikacji interpersonalnej, a jego motto brzmi: „Wychowywać, to kochać i wymagać”.
Przedsięwzięcie realizowane jest w formie warsztatów psychologicznych (40 godzin dydaktycznych). Obecnie zakończony kurs odbywał się przez dwa weekendy. Tak, aby umożliwić udział tym, którzy w tygodniu nie mogą znaleźć na to czasu. Obecnie planowane są już kolejne kursy weekendowe . Najbliższy zaplanowano na 3-5 grudnia i 10-12 grudnia.
- Warsztat to doskonalenie siebie i swoich relacji z dziećmi i podopiecznymi. Bywa, że całkowicie zmienia podejście do młodego człowieka – mówi Iwona Łazarewicz, która prowadzi warsztaty.
Liczebność grupy szkoleniowej wynosi na ogół 10–15 osób. Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np. dramy), debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.
Program składa się z trzech części tematycznych. Pierwsza dotyczy relacji dorosły – dziecko, druga - uczy budowania relacji między dziećmi (rodzeństwem), a trzecia skierowana jest do rodziców i wychowawców nastolatków. Zajęcia poszerzają wiedzę rodziców w zakresie etapów rozwoju emocjonalno–społecznego nastolatka oraz potrzeb i problemów wieku dorastania (m.in. potrzeba akceptacji i decydowania o sobie). Rodzice dowiadują się, jak towarzyszyć nastolatkowi w kryzysach młodzieńczych, jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym młodzieży.Uczestnicząc w programie, rodzice i wychowawcy dowiadują się i uczą, jak wykorzystywać w rodzicielskiej i wychowawczej praktyce własne możliwości, których wcześniej nie dostrzegali. Często wymaga od uczestników warsztatów wewnętrznego przeżycia treści zajęć oraz otwarcia się na inne osoby w grupie.
Udział w programie jest bezpłatny, jednak ilość miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń. Można ich dokonywać telefonicznie i mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 732 744 687).