Mieszkanie bezczynszowe to kusząca propozycja na rynku nieruchomości, zwłaszcza dla tych nabywców, którym zależy na comiesięcznych oszczędnościach. O czym trzeba wiedzieć, decydując się na zakup mieszkania bezczynszowego? Jakie wady i zalety ma ten typ nieruchomości?
Co to znaczy bezczynszowe?
Mieszkania bezczynszowe są bardzo poszukiwanymi nieruchomościami. Jak łatwo się domyślić główną zaletą takich mieszkań jest brak czynszu, czyli opłat administracyjnych na rzecz wspólnoty czy spółdzielni zarządzających budynkiem. Nie znaczy to jednak, że lokal bezczynszowy jest całkowicie wolny od kosztów.
W praktyce oznacza to, że właściciele mieszkań ponoszą wspólnie koszty związane z naprawami i remontami, także części wspólnych nieruchomości. Dotyczy to nie tylko klatek schodowych, ale też dachu, instalacji elektrycznych, wodnych czy kanalizacyjnych. Właściciele mieszkań są odpowiedzialni za sprzątanie, odgarnianie zimą śniegu czy dbałość o tereny zielone. Każdy z właścicieli ponosi również comiesięczne opłaty za media takie jak prąd, wodę, gaz i wywóz śmieci.
Dobre sąsiedztwo
Podstawą w mieszkaniach bezczynszowych jest zgrana i zgodna grupa sąsiadów, która będzie w stanie szybko i dobrze się zorganizować, aby wspólnie podejmowaćdecyzje w sprawie nieruchomości. Mieszkańcy muszą znaleźć porozumienie oraz wspólnie zadecydować, na co wydać pieniądze, jaką ekipę remontową wybrać oraz komu powierzyć dbanie o czystość klatki schodowej.
Pamiętając o tym, że mieszkanie bezczynszowe nie jest mieszkaniem bez kosztowym, łatwo będzie uniknąć pułapek związanych z niespodziewanymi wydatkami. Dlatego najwięcej mieszkań bezczynszowych znajduje się w mniejszych budynkach mieszczących co najwyżej kilka lokali. Większość ważnych rozmów dotyczących administracji budynku można bowiem przeprowadzić w zaprzyjaźnionym gronie bliskich sąsiadów.
Wady i zalety
Mieszkanie bezczynszowe, zamiast spokoju i oszczędności może stać się miejscem ciągłych przepychanek i konfliktów ze wspólnotą mieszkaniową. Wystarczy choć jeden kłótliwy właściciel mieszkania i trudno będzie osiągnąć wspólne stanowisko, a sytuacja zacznie się komplikować, co może utrudnić na przykład przeprowadzenie potrzebnego remontu.
Mieszkania bezczynszowe mogą okazać się dobrym miejscem do życia dla osób, które potrafią się ze sobą porozumieć i mają podobne poglądy na kwestie dotyczące utrzymania i zarządzania nieruchomością. W przypadku nowych budynków odpada ryzyko kosztownych napraw. To oznacza brak większych wydatków koniecznych do poniesienia w krótszym okresie i w pewnym stopniu ogranicza ryzyko powstawania ewentualnych nieporozumień wśród jego mieszkańców.
Oferta mieszkań bezczynszowych na rynku pierwotnym stale się powiększa. Deweloperzy w Sobótce również przedstawiają je ofercie, co spotyka się ze sporym zainteresowaniem nabywców, którzy cenią sobie możliwość decydowania o budżecie oraz kameralną sąsiedzką atmosferę, charakterystyczną dla tego typu nieruchomości.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl