Praca „Kosiarka" Sławomira Łuczyńskiego została uhonorowana przez dziennikarz nagrodą specjalną im. Andrzeja Waligórskiego.
Zgodnie z satyrykonową tradycją legniccy dziennikarze wybrali dzieło spośród prac polskich artystów, który odpowiada dewizie patrona nagrody: "Nie kopać leżącego, nie huśtać się wiszącym, ale tępić głupotę we wszystkich jej przejawach".
Dyplom dla zwycięzcy zostanie przygotowany przez ubiegłorocznego laureata nagrody im. Andrzeja Waligórskiego - Krzysztofa Grzondziela, który w 2020 r. zyskał uznanie dziennikarzy pracą "Pokój wg Donalda Trumpa". Stworzenie dyplomu dla laureata nagrody przez poprzednika jest również elementem satyrykonowej tradycji.
Sławomir Łuczyński ma na koncie ponad 140 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych, jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK).
Za działalność artystyczną został wyróżniony przez SPAK dwukrotnie małym ERYKIEM (1998 i 2000) i dużym ERYKIEM (2002), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001), medalem łódzkiej „Solidarności” „O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989” (2001), wyróżnieniem Ruchu „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej (2014), a także Krzyżem Wolności i Solidarności przez prezydenta Andrzeja Dudę (2017).
Rysunki Sławomira Łuczyńskiego cechują się charakterystycznym stylem: nierzadkie są motywy śmierci, starości i choroby. Innym gatunkiem uprawianym przez rysownika jest satyra obyczajowa, której celem jest polityka, mechanizmy władzy, nałogi. Największą kolekcję jego prac posiada Muzeum Historii Nowoczesnej w Paryżu.
Źródło: LCK