Teleporada stomatologiczna dla dzieci - czym jest i jak się odbywa?

Wydaje się, że wizyta w przypadku jakichkolwiek problemów z zębami, szczególnie w przypadku dzieci, konieczna jest osobista wizyta u lekarza stomatologa. Tymczasem nie zawsze możemy pozwolić sobie na osobiste stawienie się wraz z dzieckiem w gabinecie, co może mieć wiele różnych przyczyn. Z pomocą przychodzi wtedy teleporada stomatologiczna. Czym dokładnie jest teleporada i w jaki sposób się odbywa?

Teleporada - znak naszych czasów

W ostatnim czasie stosunkowo często możemy usłyszeć o teleporadach, które są niczym innym, jak wizytą u lekarza, tyle że w formie telefonicznej bądź mailowej. Obecnie teleporady mają pełne poparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia, ze względu na ograniczenie ryzyka epidemicznego do minimum. Oczywiście w niektórych przypadkach, takich jak na przykład nagły ból zęba występujący wraz z gorączką czy widocznym stanem zapalnym dziąseł może wymagać osobistego stawienia się z dzieckiem w gabinecie stomatologa, jednak znaczna część przypadków może zostać skonsultowana poprzez teleporadę.

Jak wygląda teleporada u stomatologa dziecięcego?

Z teleporady może skorzystać zarówno dziecko, które jest już pacjentem danej placówki, jak i takie, które wybiera się na wizytę po raz pierwszy. Teleporada umawiana jest tradycyjnie, za pośrednictwem rejestracji, zwykle w sposób telefoniczny lub mailowy. Zanim jednak z rodzicem dziecka skontaktuje się stomatolog, musi on posiadać dokumentację, aby postawić wstępną diagnozę. Dokumentację stanowi opis dolegliwości, na jakie uskarża się dziecko, a także ewentualna fotografia czy wyniki badań. Wybierając teleporady stomatologiczne Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu lekarz stomatolog, po przeanalizowaniu otrzymanych dokumentów, kontaktuje się z rodzicem dziecka. W miarę możliwości maluch powinien być przy tej rozmowie, szczególnie jeśli już mówi i jest w stanie sam odpowiedzieć na pytania dentysty. To znacznie ułatwi postawienie ostatecznej diagnozy. Po przeprowadzonej rozmowie stomatolog może wystawić e-receptę na leki, poprosić o ponowny kontakt po upływie określonego czasu lub zlecić wizytę osobistą dziecka w gabinecie. Wszystko zależy bowiem od tego, czego dotyczy problem zdrowotny oraz jakie są jego potencjalne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że wybierając w pierwszej kolejności teleporadę może okazać się, że wizyta osobista w gabinecie nie będzie konieczna, co znacznie zredukuje stres występujący u dziecka występujący podczas kontaktu z lekarzem stomatologiem.

Dlaczego warto?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego też jeśli to konieczne, udaje się z nim do lekarza stomatologa. Czasami jednak nie ma takiej możliwości, dlatego konieczna staje się teleporada. Kontakt z lekarzem, nawet telefoniczny, pozwala zmniejszyć stres, jaki występuje u rodzica, gdy jego dziecko źle się czuje (na przykład boli je ząb) bądź na zębach malca występują nieznanego pochodzenia przebarwienia. Ogromną zaletą teleporady jest fakt, iż może odbyć się w dowolnym miejscu, bez konieczności osobistego stawiania się wraz z dzieckiem w centrum dentystycznym. Dzięki temu nie musimy czekać na wizytę, aż będziemy mogli dotrzeć do lekarza. Możemy w znacznie szybszym czasie pomóc dziecku w jego problemie z zębami, dziąsłami czy ogólnie jamą ustną.

Teleporady stają się coraz bardziej popularne w naszym społeczeństwie, także w kontekście stomatologii dziecięcej. Warto z nich skorzystać i przekonać się, że lekarz stomatolog może leczyć nasze pociechy nie tylko stacjonarnie w swoim gabinecie, ale również na odległość.