Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to obowiązek każdego właściciela firmy. Pracownicy powinni mieć zapewnioną, odpowiednio dostosowaną do zadań i roli płacę, prawidłowo dobrany system zmianowy, czas pracy, miejsce wykonywania działań, a także ochronę i zabezpieczenia podczas czynności zawodowych. Jednym z głównych zadań przedsiębiorcy jest dostarczenie swojej kadrze odzieży ochronnej lub roboczej, jak równie egzekwowania stosowania się do przepisów BHP.  Czym jest strój roboczy a czym ochronny? Jakie cechy powinny posiadać odpowiednio dobrane narzędzia pracownicze?  Jakie można wyróżnić rodzaje odzieży ochronnej?

Choć dla wielu osób oba pojęcia znaczą to samo, to w rzeczywistości są to dwa różne produkty. Aby móc sklasyfikować poszczególne części garderoby pracowniczej należy poznać cechy charakterystyczne zarówno dla odzieży ochronnej, jak i ubrania roboczego. Rozróżnienie ich i przypięcie do danej kategorii uzależnione jest od kilku czynników. Najważniejszym jest cel i przeznaczenie akcesoriów. Czym więc różnią się oba typy odzieży?

Ubranie robocze - to część narzędzi stosowanych w pracy, która nie zagraża zdrowiu i życiu wykonawcy. Jej głównym zadaniem jest ochrona prywatnych ubrań, minimalizowanie ryzyka ubrudzenia czy zniszczenia. Strój ten pomaga również zachować ogólną higienę na stanowisku pracy, jednocześnie dostarczając komfortu wykonywania poszczególnych zadań. Jego zadaniem jest nieograniczanie ruchów, a także swobodne poruszanie się kadry.

Odzież ochronna - to strój wykorzystywany podczas pracy niebezpiecznej, w której istnieje ryzyko uszkodzeń lub powstania uszczerbku na zdrowiu. Jego głównym zadaniem jest ochrona ciała przed szkodliwymi warunkami i substancjami. Ubrania te wykonane są ze specjalnie dobranych materiałów, które dostosowywane są do warunków pracy. Czy odzież robocza i ochronna jest obowiązkowa? Jakie można wyróżnić rodzaje narzędzi dostosowanych do przepisów BHP?

Odzież robocze i ochronna - cechy charakterystyczne, różnice

Typy i rodzaje odzieży ochronnej

Strój ochronny to obowiązkowy element wyposażenia każdego pracownika, który wykonuje niebezpieczne lub związane z ryzkiem zadania. Wśród popularnych elementów odzieży ochronnej znajdują się przede wszystkim ubrania:

  • kategoria I - ubrania ochronne stosowane w warunkach minimalnego zagrożenia - do tej grupy można zaliczyć również ubrania robocze. Akcesoria te wykonane są z tworzyw trudnopalnych, kwasoodpornych czy pyłochłonnych. Tego rodzaju strój chroni przede wszystkim przed nieszkodliwymi dla zdrowia zabrudzeniami, wysoką lub niska temperaturą, działaniem czynników atmosferycznych - deszczu, słońca czy śniegu.
  • kategoria II - strój chroniący przed konkretnymi czynnikami i działaniem niepożądanym nietypowych warunków pracy. Zabezpieczają przed powstaniem urazów i ubytków zdrowia. Wykorzystywane podczas działań bezpośrednich z substancjami chemicznymi, spawania, obcowaniem z ostrymi narzędziami czy w pracy drogowców.
  • kategoria III - stanowi ochronę przed czynnikami, które mogą być realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pracownika. Wykonane z odpowiednio dobranych materiałów. Zazwyczaj ubrania ognioochronne, kwasoodporne, chroniące przed promieniowaniem czy wysokim napięciem elektrycznym.

Wszystkie te kategorie znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl - sklepu z odzieżą BHP. Wszystkie rodzaje odzieży roboczej i ochronnej podzielone na kategorie, dobierane są pod względem wykonywanych czynności, jak również warunków pracy. Wśród elementów wyposażenia pracowników znajdują się m.in:

  • obuwie,
  • płaszcze,
  • kombinezony,
  • rękawice,
  • fartuchy,
  • hełmy,
  • kaski, itp.