Edward Dwurnik w legnickim muzeum. Nie przegap tej wystawy

W legnickim Muzeum Miedzi ( wejście od ul. św. Jana) czynna jest do lutego 2021 roku wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika Wątki lokalne. Kuratorem wystawy jest Grażyna Humeńczuk.

Dzieła Dwurnika towarzyszyły wielkim zmianom w Polsce. Tak było, gdy artysta cyklem czterech obrazów opowiedział o wydarzeniach lubińskich z 1982 roku. Trzy obrazy z tego cyklu, w tym przejmujące „Safari” to trzon legnickiego pokazu. Malarz powrócił do tematu totalitaryzmu w serii „Od Grudnia do Czerwca”, gdzie uwiecznił postacie zamordowanych w latach 1981-1989. Trzy portrety ofiar Zbrodni Lubińskiej prezentowane będą również w Muzeum Miedzi.

Legnicka wystawa Wątki lokalne prezentuje prace Edwarda Dwurnika znajdujące się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy. Zespół ten zawiera 22 rysunki z cyklu „Gipsowy plener”, trzy obrazy z cyklu „Podróże autostopem”, jeden obraz z cyklu „Robotnicy” oraz trzy obrazy z cyklu „Od Grudnia do Czerwca”. Cykl „Podróże autostopem” uzupełniają  obrazy będące własnością Fabryki Urządzeń Mechanicznych CHOFUM w Chocianowie oraz Galerii Sztuki w Legnicy.

Wszystkie prace (z wyjątkiem jednej) dotyczą miejsc lub wydarzeń związanych z Dolnym Śląskiem, stąd w tytule wystawy odwołanie do wątków lokalnych. Miejsca to Legnica, Głogów, Ścinawa, Chocianów i Kętrzyn (wyjątek). Wydarzenia to dramat, jaki rozegrał się na ulicach Lubina 31 sierpnia 1982 roku. Trzy portrety ofiar Zbrodni Lubińskiej również prezentowane są w Muzeum Miedzi.

Wystawa legnickich prac Dwurnika z roku 1970, to nie tylko prezentacja malarstwa, ale wielki spektakl historyczny. Symbol naszej historii.

Edward Dwurnik (1943-2018) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Był artystą niezwykle płodnym, autorem ponad 5 tysięcy dzieł.

Dosadny realizm i groteskowość jego obrazów trafnie opisywały polską rzeczywistość lat 70. i 80. XX wieku. Ich charakterystyczny styl – rysunkowa, pospieszna forma i „prymitywizm” to efekt fascynacji twórczością Nikifora. Znak rozpoznawczy artysty - wielki cykl „Podróże autostopem”, łączy cechy dokumentu i malarstwa symbolicznego, oddając, często humorystycznie, szczególną atmosferę polskiej rzeczywistości czasów PRL-u. W takim właśnie klimacie zrealizowany został, prezentowany na wystawie, obraz „Legnica” z 1978 roku.

 

Galeria zdjęć

powiększ zdjęcie: Edward Dwurnik w legnickim muzeum. Nie przegap tej wystawy
Powrót na listę aktualności