Jak konserwować kominek domowy

Kominek domowy najczęściej kojarzy nam się z czystą przyjemnością. Daję nam poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Jego ciepło pomaga nam się skutecznie zrelaksować w jesienne i zimowe wieczory. Jak się jednak okazuje nie jest to tylko i wyłącznie przyjemność. Kominek domowy trzeba bowiem odpowiednio czyścić i konserwować. Zaniedbanie tych czynności może doprowadzić do katastrofalnych wręcz skutków niepożądanych. W tym artykule właśnie poznasz podstawowe czynności, jakimi powinieneś się zająć posiadając własny kominek domowy na obszarze Wrocławia. Dzięki temu będzie Ci on służył na maksymalnie długo. Zapraszamy do lektury.

Czyszczenie wnętrza kominka

Wewnątrz paleniska zbiera się sadza, która jest niekorzystna jeżeli chodzi o stan naszego kominka. Z tego względu, nasz kominek należy regularnie czyścić ze zbędnego osadu. Jego nadmiar będzie prowadził do przegrzewania się piecyka, co może powodować nadmierną produkcję zanieczyszczeń, pompowanie zanieczyszczeń do środka pomieszczenia, uszkodzenie kominka, a nawet pożar. Pamiętaj o tym, aby przed każdym sezonem grzewczym dokonywać dokładnych oględzin całej instalacji grzewczej. Może być tutaj również przydatny specjalistyczny przegląd instalacji kominka. Z pewnością będzie to dobry ruch dla Twojego bezpieczeństwa. Dodatkowo pamiętaj, aby przed każdym paleniem opróżnić popiół z paleniska. Dzięki temu Twoja instalacja grzewcza zachowa świeżość na maksymalnie długo.

Pamiętaj o czyszczeniu szyby od drzwiczek

Jest to bardzo ważny element całego układu. Wiele opcji posiada wbudowaną kurtynę na powietrze. Z tego względu należy zachować drożność szczelin, aby powietrze prawidłowo wtłaczało się do środka. Od strony zewnętrznej, pod żadnym pozorem nie wolno stosować silnych środków chemicznych. Pod wpływem ciepła mogą być one szkodliwe dla naszego zdrowa.

Ogólnie dbając o prawidłową konserwację naszego komina należy stosować preparaty chemiczne zalecane przez producenta. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że stosujemy bezpieczne rozwiązania dla naszego zdrowia. Jest to również gwarancją prawidłowego działania naszego kominka. Wybieraj mądrze i według odgórnych zaleceń.

Prawidłowe palenie w kominku

Wbrew pozorom - dla prawidłowej eksploatacji kominka - znaczenie ma również sposób w jaki rozpalamy w naszym kominku. Najlepszą metodą jest palenie "od góry". Największe szczapy drewna umieszczamy na samym dole, a mniejsze - u góry. Wówczas rozpalamy ogień na samej górze naszego stosu drewna. Takie palenie pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń, jak i jest to opcjonalne rozwiązanie jeżeli chodzi o czas palenia ognia w palenisku. Do tak rozpalonego komina przez długi czas nie będziemy musieli dokładać opału. Jak widać jest to rozwiązanie funkcjonalne i praktyczne.

Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swój kominek - weż pod uwagę wszystkie powyższe porady. Wówczas będziesz miał pewność, że maksymalnie dobrze wykorzystujesz swój kominek domowy. Ma on być przecież pociechą, a nie niefunkcjonalnym rozwiązaniem. Dlatego właśnie warto o niego dbać.