UM Legnica: Jak runął król o złośliwym obliczu? Poznaj historię miasta

1 min czytania

Na naszym portalu Legnica.eu prezentujemy kolejny artykuł dotyczący powojennej historii miasta. Ich autor, Marek Żak, jest wnikliwym badaczem i pracownikiem naukowym Muzeum Miedzi. Jego historyczne opowieści, cieszące się popularnością wśród czytelników, publikowane są też w Magazynie Miejskim Legnica.eu.

Jedno z popularniejszych haseł, głoszonych przez powojenną propagandę na tzw. Ziemiach Odzyskanych, mówiło o konieczności jak najszybszej polonizacji” (ew. odniemczenia”) tych terenów. Do najbardziej symbolicznego wydarzenia, wpisującego się w powojenny klimat odniemczania Lignicy”, doszło 18 XI 1945 r., kiedy zostały strącone z cokołów dwa najbardziej reprezentacyjne niemieckie monumenty: pomnik cesarza Wilhelma I, stojący na skwerze przy wejściu do parku Miejskiego (ul. Witelona) oraz pomnik króla pruskiego Fryderyka II (pl. Słowiański). Cała akcja miała charakter oficjalny i podniosły, wręcz uroczysty, a udział w niej wzięli przedstawiciele władz miasta, partii politycznych, lokalnego garnizonu, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Jako pierwszy runął pomnik cesarza Wilhelma I symbol pruskiej buty”. Następnie sformowany został pochód, który udał się na pl. Słowiański, bo (…) Przyszła pora na Fryderyka, o złośliwym obliczu mieszczucha niemieckiego”. Po zrzuceniu drugiej figury odbyła się defilada wojskowa. Jak napisano wówczas na łamach dziennika Pionier”: Miasto odetchnęło”.

Tekst: Marek Żak, fot. ze zbiorów Muzeum Miedzi

Powrót na listę aktualności

Urząd Miasta Legnicy, portal.legnica.eu, portal.legnica.eu/aktualnosci/jak-runal-krol-o-zlosliwym-obliczu-poznaj-historie-miasta,15006,1,6.html

Autor: krystian