Towarzystwo Przyjaciół Nauk ma już 60 lat. Zapraszamy w czwartek na jubileusz

W czwartek (24 października) Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na jubileusz 60–lecia jego powstania i promocję 40. tomu Szkiców Legnickich. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.

Galę rozpocznie chór „Amabile”. W programie będzie też: prezentacja multimedialna dotycząca działalności TPN, nadanie tytułu Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy oraz wręczenie wyróżnionym Rudolphin, a także promocja 40. tomu Szkiców Legnickich. Na zakończenie w Sali Maneżowej koncert zespołu PLUG'N'BLUES. Jubileusz objął swym patronatem prezydent Tadeusz Krzakowski.

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy działa nieprzerwanie od 20 kwietnia 1959 r., kiedy to odbyło się zebranie organizacyjne z udziałem 45 osób w Miejskim Domu Kultury. Założone zostało przez grupę pełnych poświęcenia, entuzjazmu i patriotyzmu działaczy społecznych ziemi legnickiej. Towarzystwo, zgodnie ze swoim statutowym zadaniem, zrzesza pracowników i miłośników nauki oraz przyczynia się swoją działalnością do jej tworzenia, zapisu i upowszechniania. Do chwili obecnej jest znane przez swoje dokonania w mieście, regionie, a także w skali ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej.

Do działań charakterystycznych i trwałych w dorobku TPN zalicza się organizowanie konferencji i sympozjów naukowych, sesji popularnonaukowych adresowanych do wszystkich zainteresowanych tematyką naukową i regionalną. Towarzystwo prowadzi działalność wydawniczą. Do znaczących efektów pracy członków TPN i jego kolejnych zarządów można zaliczyć Szkice Legnickie – wydawane od 1966 roku. Przedstawiono w nich historię ziemi legnickiej, losy jej mieszkańców, problemy współczesnego miasta i regionu legnickiego. Dwukrotnie opracowano i wydano Monografię Legnicy oraz wiele materiałów pokonferencyjnych oraz tytułów znaczących dla nauki o regionie.

W działalności Towarzystwa ważną rolę pełni gromadzony przez lata księgozbiór, który liczy około 11.000 woluminów, w tym starodruki z zakresu historii Śląska, filozofii, teologii - zapisanych w indeksie dziedzictwa narodowego i w rejestrze światowym. Zasoby o wartości historycznej wypożyczane są na ekspozycje muzealne. W zbiorach bibliotecznych znajduje się również 600 woluminów o regionie oraz czasopisma i wydawnictwa cykliczne. Z wyżej wymienionego księgozbioru korzystają uczniowie, studenci oraz naukowcy z miasta, regionu i kraju.

(Źródło TPN, na zdjęciu Tadeusz Gumiński, współzałożyciel i wieloletni prezes TPN)