Młode wiewiórki czasami są znajdowane pod drzewem. Najczęstszą przyczyna tego jest wypadnięcie ich z gniazda lub jego zniszczenie gniazda przez silne wiatry, burze. Co należy w takim wypadku zrobić?
Sprawdzić, czy maluchy są całe i poczekać z zabraniem. Jest duża szansa, że matka po nie wróci i przeniesie do zapasowego gniazda. Jeśli nie wróci po dłuższej chwili, należy przełożyć maluchy do pudełka wyścielonego miękką, czystą szmatką. Można ewentualnie je napoić, jeśli jest gorąco lub dogrzać butelką z ciepłą wodą, jeśli są wychłodzone i podwiesić pudełko na pobliskiej gałęzi. Należy oczywiście sprawdzać co jakiś czas, czy matka je zabrała.
Gdy zwierzak jest ranny lub istnieją jakiekolwiek wątpliwości, co powinno się w takiej sytuacji zrobić, należy zapytać specjalistów. Najczęściej są nimi lokalni leśnicy, lekarze weterynarii albo pracownicy specjalistycznych ośrodków.
Warto też wiedzieć, że na terenie Dolnego Śląska funkcjonuje 7 ośrodków rehabilitacyjnych dla zwierząt:
1. Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych zlokalizowany w miejscowości Złotówek 1, 55-106 Zawonia (tel. 71/32-05-375; fax. 71/32-05-360). Ośrodek funkcjonuje w ramach Nadleśnictwa Oleśnica i zajmuje się opieką i rehabilitacją ptaków i ssaków.
2. Park Krajobrazowy Chełmy w Myśliborzu zlokalizowany w miejscowości Myślibórz 11, 59-411 Paszowice (tel./fax. 76/87-08-002). Ośrodek specjalizuje się pomocą i rehabilitacją ptaków i ssaków (owdożerne, nietoperze, zającowate, gryzonie, łasicowate).
3. Ośrodek rehabilitacji w ątnej zlokalizowany w miejscowości Kątna 7, 55-093 Kiełczów (tel. 502-518-855, 71/31-47-566). Ośrodek specjalizuje się pomocą i rehabilitacją ptaków i ssaków.
4. Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Kłodzku zlokalizowany w przy ul. Lutyckiej 14/2 w Kłodzku (tel. 74/86-58-406, 505-140-960). Ośrodek specjalizuje się pomocą i rehabilitacją jeżowatych.
5. Fundacja Świętego Huberta zlokalizowana w miejscowości Wyszonowice 36B, 57-120 Wiązów. Ośrodek specjalizuje się pomocą i rehabilitacją ptaków i ssaków.
6. Fundacja Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystyki „FOPIT-GOBI“ zlokalizowana w miejscowości Raczkowa 2B, 59-241 Legnickie Pole. Ośrodek specjalizuje się pomocą i rehabilitacją ptaków (szponiaste, sowy, grzebiące, gołębiowate, bąk, bączek, ślepowron, czapla biała, czapla nadobna, czapla purpurowa, bocian biały, bocian czarny) oraz ssaków (nietoperze, łasicowate, popielicowate, wiewiórkowate, jeleń szlachetny, sarna, dzik, wilk, lis, bóbr europejski, chomik europejski, kret, jeż europejski, zając szarak).
7. Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Tomaszowie Bolesławieckim zlokalizowany w miejscowości Tomaszów Bolesławiecki 165a, 59-720 Raciborowice Górne. Ośrodek zajmuje się pomocą i rehabilitacją ptaków i ssaków.
Pomoc zwierzętom nie jest rzeczą ani prostą, ani łatwą. Nie wystarczy, kierując się nagłym współczuciem, po prostu zabrać zwierzę z jego naturalnego środowiska i umieścić w ośrodku, w którym w bardzo szybkim czasie straci naturalne, wykształcone w trakcie doboru naturalnego instynkty, które umożliwiają przeżycie na wolności (lub też ich nie wykształci), skazując je tym samym w najlepszym razie na życie w niewoli. Udzielając odpowiedzialnej pomocy, priorytetem powinno być umożliwienie powrotu zwierzęciu do jego naturalnego środowiska i dalsze swobodne życie na wolności.
Odpowiedzialna pomoc, to pomoc wyważona uwzględniająca przede wszystkim dobro zwierzęcia, ale też i dobro człowieka, uwzględniająca ponadto obowiązujące normy prawne takie, jak np. ustawa o ochronie przyrody, w której jest zapisany zakaz umyślnego przemieszczania zwierząt z miejsc ich regularnego przebywania w inne miejsce, z wyjątkiem sytuacji, w której zwierzę jest ranne lub osłabione.
Odpowiedzialna pomoc jest bezsprzecznie związana z umożliwieniem dzikim zwierzętom życia zgodnie z biologią danego gatunku, z uwzględnieniem zagrożeń, jakie dla zwierzęcia niosą podejmowane przez człowieka wobec niego działania, ale także z uwzględnieniem zagrożeń, jakie może nieść dla człowieka kontakt z dzikim zwierzęciem. Przyroda, a więc także dzikie zwierzęta, to dziedzictwo i bogactwo ogólnonarodowe, o które dbałość spoczywa nie tylko na organach administracji publicznej czy samorządowej, ale również na osobach fizycznych i stąd ten apel - POMAGAJMY ZWIERZĘTOM Z GŁOWĄ, POMAGAJMY MĄDRZE.