Inauguracja kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają” rozpoczęła się w powiecie legnickim od spotkania z nauczycielami i rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbiu. W spotkaniu wziął udział pracownik legnickiego MONAR-u. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Inauguracja kampanii pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają” w powiecie legnickim rozpoczęła się od spotkania z nauczycielami i rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbiu. Spotkanie, które zainicjowali dzielnicowi asp. szt. Dariusz Szczepanek i st. sierż. Mariusz Delijewski. Do spotkania zaproszono pracownika legnickiego Monar-u, który z zaciekawieniem opowiadał historie z życia wzięte, skutki zdrowotne, symptomy mogące świadczyć o tym, że ich dziecko może zażywać narkotyki albo dopalacze.

Policjanci omówili zagrożenie nie tylko związane z uzależnieniem, ale także o niebezpiecznej możliwości pozyskiwania i dystrybucji środków odurzających za pośrednictwem internetu. Zwrócił też zebranym uwagę o wysokiej świadomości na ten temat młodych ludzi. Poruszył również tematykę związaną z odpowiedzialnością karną nieletnich, a także konsekwencjami wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W trakcie spotkania uczestnikom wskazano miejsca, a także wręczono ulotki z numerami telefonów do instytucji, które mogą pomóc w sytuacji, gdy dostrzeżemy problemem związany z zażywaniem i uzależnieniem od dopalaczy lub narkotyków.

Dzięki takim spotkaniom nie tylko wzrasta wiedza, ale także świadomość rodziców na temat narkotyków i uzależnień przez młode osoby.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  • wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

- bóle głowy, migrena;

- kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej

- agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;

- nudności, wymioty, biegunka;

- zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;

- reakcje alergiczne;

- myśli samobójcze, omamy;

- napady leku, halucynacje;

- nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

 

mł.asp. Jagoda Ekiert

 

Źródło:

Materiały wykorzystano ze strony www.policja.pl z komunikatu o kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają"

 

Galeria

Powiązane wiadomości


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.