Legnicy policjanci przeszkolili wolontariuszy w związku z nadchodzącym XXVII Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Funkcjonariusze podczas szkolenia wyjaśniali wolontariuszom, jak zachować się bezpiecznie w sytuacjach zagrożenia. W spotkaniach z policjantami wzięło udział blisko 200 wolontariuszy.

W niedzielę po raz kolejny policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy będą czuwać nad bezpieczeństwem kwestujących oraz spokojnym przebiegiem 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ponieważ w zbiórkę pieniędzy zaangażowanych jest wiele osób, w tym także osoby nieletnie, jak co roku policjanci w Wydziału Sztab Policji oraz Wydziału ds. Nieletnich i Patologii legnickiej Policji, przeprowadzili szkolenia dla wolontariuszy WOŚP uczestniczących w kweście. Podczas spotkań, które odbyły się w ostatnim czasie policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy  przeszkolili blisko 200 wolontariuszy.

W trakcie spotkań funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego kwestowania, zwrócili uwagę na potencjalne zagrożenia oraz jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia np. gdy zostaniemy napadnięci. Policjanci wyjaśnili zebranym, aby unikali miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, chodzili grupami i w miarę możliwości nie wdawaj się w długie dyskusje z obcymi.

Zaakcentowano, że w sytuacji niebezpiecznej wolontariusz powinien poprosić o pomoc w pierwszej kolejności patrol policyjny lub osobę dorosłą. Policjanci zwrócili również uwagę na zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas kwestowania w rejonie parkingów przykościelnych oraz dróg. Szczególnie podkreślono potrzebę noszenia elementów odblaskowych o bezpieczeństwa.

Uczestnicy, tych szkoleń chętnie angażowali się w kwestie omówienia oraz przypomnienia zasad bezpieczeństwa. Ochotnicy zapoznali wszystkich uczestników szkolenia z regulaminem wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przypomnijmy, że każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora. Identyfikator musi być wypisany czytelnie, także czytelne powinno być wklejone zdjęcie. Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu. Puszka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

mł. asp. Jagoda Ekiert

Powiązane wiadomości