Przez 17 dni w 23 legnickich szkołach podstawowych i średnich prawie 2500 uczniów wzięło udział w miejskim projekcie przeciw hejtowi. To pierwsza taka akcja w Polsce. Wczoraj odbyło się oficjalne podsumowanie kampanii. To było prawdziwe święto legnickiej młodzieży, pozytywnej energii, radości i uśmiechu.
Specjalnie na podsumowanie kampanii HEJt z legnicką młodzieżą spotkał się znany youtuber MEDUSA, czyli Adrian Salamon, który został zasypany pytaniami od uczniów. W czasie swojego wystąpienia mówił m.in. o tym, jak znosi hejt i jak sobie z nim radzi, ale również zdradził swój patent na to co robić, aby spełniać swoje marzenia.
Udział w spotkaniu wziął prezydent miasta Tadeusz Krzakowski oraz przedstawiciele wszystkich legnickich szkół podstawowych i średnich. - Drodzy, młodzi przyjaciele bądźcie dla siebie dobrzy. Odnoście się z szacunkiem do siebie nie tylko w świecie wirtualnym, ale również rzeczywistym – mówił prezydent do zgromadzonej młodzieży. - Dziękuję, że z tak wielkim entuzjazmem wzięliście udział w tym projekcie. Dziękuję również dyrektorom i nauczycielom legnickich szkół za wsparcie przy organizacji tego projektu, bez Was nie byłoby tego sukcesu – dodał prezydent Legnicy.
Nie zabrakło również osób, które zrobiły wszystko, żeby ten projekt był takim sukcesem: Kingi Zawodnik – autorki projektu przeciw hejtowi skierowanego do młodzieży w całej Polsce i Dariusza Kantora, pedagoga specjalnego ze Szkoły Podstawowej nr 1. Niestety w związku z obowiązkami zawodowymi, w spotkaniu nie mógł uczestniczyć mecenas Maciej Kowalski z Kowalski, Popławski i Wspólnicy, Kancelaria Radców Prawnych, który spotykał się z uczniami szkół średnich aby w bardzo przystępny sposób opowiedzieć m.in. o prawnych konsekwencjach hejtu.
Niezastąpionymi ekspertami biorącymi udział w kampanii byli także: starszy specjalista Justyna Janusz oraz młodszy inspektor Robert Kuczak z legnickiej straży miejskiej. W projekt zaangażowała się także legnicka policja, z którą część szkół podstawowych mogła się spotkać. Kompendę Miejską Policji w Legnicy reprezentowali: aspirant sztabowy Hanna Kurkowska, aspirant sztabowy Tomasz Szczupak oraz starszy aspirant Katarzyna Baniewska.
- Legnica jest pierwszym miastem w Polsce, które przeprowadziło taki projekt we wszystkich miejskich szkołach. To było ogromne wyzwanie, ale również wielka satysfakcja. Cieszę się, że temat m.in. tego, jak radzić sobie z hejtem i gdzie szukać pomocy jest poruszany. Gdy ja byłam dzieckiem i doświadczałam wszystkich złych skutków hejtu, takich spotkań nie było, byłam z tym problemem sama. Teraz uczniowie wiedzą, gdzie takiej pomocy szukać – mówi Kinga Zawodnik.
Kampania HEJt rozpoczęła się pod koniec października od pilotażowych spotkań w 6 legnickich szkołach. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu, opowiadając o swoich doświadczeniach z hejtem oraz dopytywali o sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Byli zainteresowani kolejnymi spotkaniami w tym temacie. Kinga Zawodnik została zapsypana wiadomościami od uczniów z pozostałych szkół oraz ich rodziców z prośbą o kontynuacje spotkań również w innych szkołach. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie tego projektu na wszystkie miejskie szkoły podstawowe i średnie w Legnicy. W kolejnym etapie projekt objął 17 szkół.
O sukcesie przeprowadzanych przez nas zajęć w tym projekcie świadczą m.in. zgłoszenia dyrektorów szkół oraz samych uczniów potrzeby przeprowadzenia ich w kolejnych klasach. Sporo wiadomości odebraliśmy również z okolicznych miejscowości, które także zainteresowane są przeprowadzeniem tego typu zajęć w ich placówkach.
Kampania przeciw hejtowi została zorganizowana przez Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legnicy w ramach projektu "Zdrowa Legnica", we współpracy z KGHM Polska Miedź SA. Partnerstwo to umożliwiło przeprowadzenie akcji na szeroką skalę. Wczorajsze podsumowanie kampanii HEJt to nie tylko punkt kulminacyjny działań, ale także początek długotrwałego procesu edukacyjnego. Już myślimy o kontynuacji tego projektu w przyszłym roku.