Rodzice – dajcie dobry przykład swoim dzieciom – apelowali w Legnicy lekarze i dietetycy.
W Legnicy odbyła się czwarta edycja zdrowotnej konferencji popularnonaukowej. Tym razem zajęliśmy się zagadnieniem zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży. Tematyka ta stanowi ogromne wyzwanie i okazuje się, że im więcej wiemy o podłożach jej występowania, tym bardziej uświadamiamy siebie jak trudne wyzwanie przed rodzicami, opiekunami i pedagogami. Zdecydowanie konferencja „Apetyt na Zdrowie: Nowe Perspektywy dla Diety Dzieci i Młodzieży w Zaburzeniach Odżywiania” dała odpowiedź na wiele nurtujących rodziców pytań.
- Jestem mamą dwóch chłopców. Nie wyobrażam sobie, abym nakłaniała dzieci do zdrowego odżywiania, a sama miała za nic te zasady. My, dla własnych dzieci jesteśmy żywą reklamą i jak my postępujemy, takie będą ich wzorce. Mamy pamiętajcie o tym stojąc przed lustrem i oceniając swoją sylwetkę. Dzieci naprawdę nas słuchają – mówi Urszula Biskup, dietetyk kliniczny i koordynator konferencji.
Wykład otwarcia przypadł Katarzynie Błażejewskiej-Stuhr, niezwykle cenionej dietetyk i psychodietetyk, znanej autorki i współautorki 13 książek o tematyce żywieniowej, w tym serii „Koktajle dla zdrowia i urody”, która została nominowana w prestiżowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards.
- Zaburzeniom odżywiania towarzyszą emocje. Jeśli spojrzymy na zagadnienie z empatią i wiedzą o tym, że mają one podłoże psychiczne oraz związane są często także z zaburzeniem relacji, będzie nam łatwiej się z nim zmierzyć – mówi Katarzyna Błażejewska-Stuhr.
Według zaproszonych ekspertów byli lekarze, dietetycy oraz przedstawiciele partnera konferencji - Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Prezes legnickiego koła PSD, Beata Balicka-Kołodziejczak przeprowadzała podczas wydarzenia przygodne pomiary cukru we krwi. Wykonano ich wczoraj kilkadziesiąt. Niestety, jak podkreśliła diabetolog Monika Kuźniar, problem stanowi coraz młodszy wiek pacjentów, którzy trafiają do jej gabinetu z bardzo złymi wynikami cukru, zagrożeni udarami czy zawałami serca.
Niezwykle ważnym elementem konferencji był ekspercki warsztat dotyczący komunikacji z naszymi podopiecznymi. Iwona Łazarewicz i Karolina Szmuc przeprowadziły nas przez świat dzieci wypełniony emocjami i relacjami. Usłyszeliśmy, jak mówić do dzieci, aby być dobrze zrozumianym oraz jak pomóc im przetrwać w świecie pełnym multimediów i często wygórowanych oczekiwań otoczenia.
- Kochać i wychowywać, wymagać, ale nie przesadzać, oczekiwać, ale nie żądać. Trudne? Jak każde zadanie rodzica, ale uwierzcie, że to da się zrobić – motywowały prelegentki.
Uczestnicy wydarzenia otrzymali przydatny folder edukacyjny wraz z jednodniową dietą wartościową dla dzieci, jak i rodziców. Wkrótce powstanie też wydawnictwo edukacyjne w formie poradnika związane z poruszanymi podczas konferencji zagadnieniami.
Przypomnijmy, ze celem wydarzenia jest edukacja i podniesienie świadomości legniczan w sferze zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży. Projekt realizowany jest w ramach kampanii „Zdrowie w każdym wieku”, finansowanej przez KGHM Polska Miedź (program promocji zdrowia „Zdrowa Legnica”).