Można już składać wnioski o dodatek węglowy

W Legnicy realizacją ustawy o dodatku węglowym zajmować się będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy.

Wnioski można składać:

  • osobiście – wnioski przyjmowane są przez pracowników Działu Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy przy ul. Chojnowskiej 112 (II piętro) w godzinach od 8 do 15, nr tel.:
    76 722 18 11
    76 722 18 27
    76 722 18 28
    76 722 18 32
  • za pośrednictwem poczty,
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP (wniosek musi zostać podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego)

    Do pobrania:
    wniosek o przyznanie dodatku węglowego

Druki wniosków można pobrać osobiście (MOPS w Legnicy ul. Chojnowska 112 II piętro, oraz w Urzędzie - Miasta Plac Słowiański 8 – w Biurze Obsługi Klienta)

Ustawa o dodatku węglowym: akty prawne do ISAP-u (sejm.gov.pl)

 

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692) dodatek węglowy przysługuje gospodarstwu domowemu (jednoosobowemu lub wieloosobowemu), w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunkiem uzyskania dodatku węglowego jest posiadanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), o której mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek będzie przysługiwał osobom, które nie skorzystały z wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jakim była możliwość zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę (tj. na podstawie ustawy z dnia 23 czerwca 2022r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw ( Dz.U. poz. 1477).

Dodatek węglowy będzie wynosił 3000 złotych i będzie przyznawany jednorazowo. Wnioski o wypłatę dodatku będą mogły być składane na piśmie lub drogą elektroniczną w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344). Wniosek należy składać w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Dodatek będzie wypłacany w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku na podany we wniosku rachunek bankowy.

Ustawa o dodatku węglowym stanowi, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Przyznanie dodatku węglowego nie wymaga wydania decyzji. Wnioskodawca otrzyma informację o jego przyznaniu na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej bądź odbierze tą informację bezpośrednio w MOPS.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego należy złożyć w terminie do 30 listopada 2022r.
Wnioski złożone po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Ważne
Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego będą składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Dodatek węglowy jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych i nie podlega egzekucji administracyjnej i cywilnej.