Projektory na dobre zagościły w naszych domach, dając nam emocje, których nie zapewniały telewizory. Możemy poczuć się, jak w prawdziwym kinie, a wszystko to w ogóle nie ruszając się z domu. Nasz tryb życia i brak czasu sprawia, że często nie jesteśmy w stanie na bieżąco śledzić najnowszych produkcji światowego kina.
W większości przypadków rzutnik, jako samodzielne urządzenie nie będzie wystarczający, a jednym z podstawowych elementów jest na pewno ekran do projektora. Jego współpraca z naszym sprzętem daje o wiele więcej, niżeli poleganie na zwykłej białej ścianie. Zanim wybierzesz, dowiedz się jednak co warunkuje wybór najlepszego rozwiązania.
Proporcje ekranu do projektora
Jako, że najpopularniejszą technologią wykorzystywaną w rzutnikach jest zarówno Full HD, jak i 4K, proporcji natywne obrazu będą wynosić 16:9. Tym samym, identyczne proporcje musi mieć też nasz ekran. Więcej w tym temacie zapewne dowiemy się czytając informacje od producenta, a także instrukcję obsługi projektora.
Powierzchnia odbijająca ekranu projekcyjnego
Różne modele projektorów posiadają inną powierzchnię projekcyjną - najczęściej białą lub szarą. Jeśli nasze pomieszczenie nie może zostać kompletnie zaciemnione, a kolor ścian jest inny niż czarny lub szary, najlepiej wybrać powierzchnię szarą. To opcja, dzięki której można uzyskać znacznie wyższy współczynnik pochłaniania światła z otoczenia, a przez to też możliwe jest korzystanie z projektora podczas dnia. Jeżeli mamy możliwość, aby nasze pomieszczenie zostało pod każdym względem dopasowane do wymaganych warunków dla projekcji, wtedy możemy pozwolić sobie na powierzchnię białą.
Jaka wielkość ekranu projekcyjnego?
Podczas podejmowania decyzji odnośnie wielkości ekranu projekcyjnego, zawsze powinniśmy mieć na uwadze pewne czynniki, które są bardzo ważne. Zacznijmy od tego, czy ekran danej wielkości w ogóle zmieści się w naszym pokoju, ale też w jakiej odległości będą od niego usadowieni zarówno widzowie, jak i sam projektor. Sporo warunkują tutaj możliwości, jakie posiada nasze urządzenie, ale też rozdzielczość obrazu jaką ten obsługuje. W większości przypadków, klasyczne projektory Full HD to modele, w wypadku których nie warto zbytnio powiększać obraz. Znacznie lepiej zdecydować na wysoką jakość obrazu, kosztem kilku cali mniejszej powierzchni projekcyjnej.
Ekran projekcyjny, a czarne ramki i pas rozbiegowy
Aranżując swoją prywatną salę kinową, na pewno nie możemy zapomnieć o czarnych ramkach i pasie rozbiegowym. To nic innego jak czarne pasy materiału wokół ekranu oraz nad powierzchnią odbijającą światło. Pozwala nam to na łatwe odcięcie obrazu od otoczenia, a widzowie mogą lepiej skupić się na projekcji. Dodatkowo, poprawi się też kontrast obrazu.
Pas rozbiegowy doskonale sprawdza się w momencie, gdy pragniemy mieć dowolność w doborze położenia ekranu, co może oznaczać choćby mniejsze bądź większe rozwinięcie. Mając taką możliwość, będziemy mogli konfigurować projekcję zgodnie z własnymi preferencjami.
Montaż ekranu projekcyjnego - jakie mamy możliwości?
Ekran do projektora możemy umieścić nie tylko na ścianie, ale też na suficie. To, na jaką opcję ostatecznie postawimy powinno zależeć od tego, jakie cechy posiada przestrzeń, gdzie organizujemy swą salę kinową. Bardzo istotne jest też to, na ile możemy pozwolić sobie pod kątem modyfikacji pomieszczenia. Na pewno warto zainteresować się takimi ekranami projekcyjnymi, które mają możliwość chowania się w suficie podwieszanym. To sytuacja, kiedy nieużywany ekran jest po prostu schowany i nie zajmuje miejsca na naszej ścianie.
Ekrany do projektorów wieszane na suficie umożliwiają nam z kolei to, aby ściana za projektorem była zaaranżowana przez nas poprzez powieszenie jakiejkolwiek ozdoby. Przy wyborze ekranu ściennego, powinniśmy pamiętać o zachowaniu wolnej przestrzeni. Niezależnie od tego, jaki będzie nasz wybór, warto rozważyć dokupienie specjalnych kaset, dzięki którym zaznaczymy większą estetykę, a to nie tylko wtedy, kiedy będziemy korzystać z projektora, ale też w momencie, kiedy ten będzie wyłączony.