W naszym mieście można już przemieszczać się hulajnogami firmy Quick. Jak wypożyczyć hulajnoge Quick ? Wystarczy ściągnąć darmową aplikację QuickApp, następnie wybrać formę płatności i można jechać. - Po wejściu w aplikację widzimy położenie hulajnóg w całym mieście oraz stan ich naładowania. Znajdujemy hulajnogę blisko nas i skanujemy telefonem kod QR, który znajduje się na kierownicy. Aplikację mobilną QuickApp można pobrać ze sklepu AppStore na iOS i Google Play na Android – informuje firma Quick. - DBAJMY RAZEM O PORZĄDEK NA TERENIE MIASTA.
W związku z pojawieniem się tych pojazdów przypominamy o przepisach dotyczących poruszania się nimi.
HULAJNOGA ELEKTRYCZNA - pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Choć hulajnogi elektryczne można je spotkać na ulicach już od kilku lat, dopiero w maju 2021 r. pojawiły się przepisy regulujące ich poruszanie się po drogach publicznych.
Kto może jeździć hulajnogami elektrycznymi?
- osoby które ukończyły 18 lat;
- osoby w wieku od 10 lat do 18 lat posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T;
- dzieci w wieku poniżej 10 lat w strefie zamieszkania wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Gdzie jeździć hulajnogami elektrycznymi?
Hulajnogą elektryczną poruszamy się przede wszystkim po drogach dla rowerów, drogach dla pieszych i rowerów lub pasach dla rowerów.
W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów należy sprawdzić jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na jezdni. Jeśli 30 km/h lub mniej, należy poruszać się jezdnią. Jeżeli dozwolona prędkość na jezdni przekracza 30 km/h wyjątkowo dozwolona jest jazda po chodniku, ale należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Jak szybko można jeździć hulajnogą elektryczną?
Prędkość hulajnogi elektrycznej jest ograniczona do 20 km/h. Kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem.
Na chodnikach należy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego i ustępować pierwszeństwa pieszym.
Czego zabrania się kierującym hulajnogą elektryczną?
- poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach;
- czepiania się pojazdów.
Jak zaparkować hulajnogę elektryczną?
Na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
Nie należy pozostawiać hulajnóg na jezdniach, miejscach postojowych dla samochodów ani na trawnikach.
Opr.
Źródło: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2021.450 t.j. z dnia 2021.03.12)