Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Godzina W. Uczcijmy w niedzielę pamięć Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia o godz.  16. 30 na rogu ulic Okrzei i Rataja rozpoczną się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 pod tablicą Szarych Szeregów przy ul. Okrzei przedstawiciele legnickich środowisk społecznych i władz samorządowych oddadzą hołd poległym bohaterom Powstania Warszawskiego. Zapraszamy na te uroczystości i towarzyszące im wydarzenia. Uroczystości organizują Urząd  Miasta,  Harcerska Organizacja Perspektywa i hufiec ZHP.  

Muzeum Techniki i Motoryzacji udostępni część ze swoich zbiorów dzięki temu można będzie zobaczyć wiele historycznych eksponatów z czasów II wojny światowej. Obejrzymy m.in.  słynny Sten oraz Mauser, Panzerfaust, MP 40, Carcano.

Działać będzie punkt łączności z uruchamianą na tę okoliczność zabytkową radiostacją. Rolę Akowca telegrafisty wziął na siebie Mariusz SP6OQB. Próby łączności z krótkofalarzami z całego świata będą odnotowane w dzienniku jako historyczne i dokumentowane okolicznościową kartą QSL. Dla osób spoza kręgu radiowców amatorów będzie to jedyna okazja posłuchania na żywo tzw. „śpiewu” radiotelegrafisty.

Czynny będzie punkt poczty polowej gdzie kolekcjonerzy będą mogli odebrać wydaną na ten dzień okolicznościową kartę pocztową. Harcerze z Harcerskiej Organizacji Perspektywa uruchomią też tajną drukarnię AK „podrabiającą dokumenty niemieckie”. Wydawane tam będą fałszywe ausweissy (tzw. dowody osobiste) z czasów Powstania Warszawskiego.

Na uroczystości pojawi się żyjący w Legnicy Powstaniec Warszawski Zbigniew Grochowski (95 lat), który jest również członkiem Poczty Harcerskiej Azymut 95 i bierze udział w przygotowaniach do tej uroczystości. Będąc fotoreporterem używał aparatu mieszkowego, którego model również zostanie zaprezentowany na uroczystości, a niektóre jego kadry z Powstania ozdobią okolicę. Będzie więc możliwość porozmawiania z jednym z ostatnich żyjących Powstańców Warszawskich.