Srebrne lato w Legnicy do końca sierpnia. Zapraszamy na wystawy

Ci, którym nie udało się do tej pory odwiedzić srebrnych wystaw mają ku temu doskonałą okazję! Część wystaw pozostaje dostępna dla zwiedzających jeszcze do końca sierpnia.Organizatorzy Legnickiego Festiwalu SREBRO zapraszają do odwiedzenia Galerii Sztuki i Muzeum Miedzi, a także przyjmują zapisy na indywidualne oprowadzania po ekspozycjach. Na zwiedzaniemożna umówić się drogą mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (76 856 51 26).

„Sztuka – szczególnie ta współczesna, konceptualna – często wymaga komentarza, aby stała się zrozumiała dla odbiorcy. Naszą misją jest przybliżyć twórczość artystów oraz przekaz idący za ich działaniami, jak również otworzyć naszych gości na rozmowy o sztuce” – zapraszajądo odwiedzin pracownicy legnickiej galerii.

Dodatkową zachętą do wizyty jest wakacyjna oferta promocyjna na zakup katalogów dokumentujących biżuteryjne wystawy. Galeria Sztuki skrupulatnie dokumentuje rozwój Festiwalu SREBRO,  a także samej sztuki złotniczej poprzez działalność wydawniczą. Każdego roku legnickim wystawom biżuterii towarzyszą publikacje uwieczniające eksponowane prace, opatrzone tekstami autorskimi i kuratorskimi. Od początku „srebrnej” działalności wydano blisko 200 różnych wydawnictw – katalogów wystaw pokonkursowych, grupowych i indywidualnych, folderów i zbiorów tekstów.

„Proponujemy wszystkim Legniczanom i mieszkańcom okolic wakacyjną lekturę. Przyjdź do galerii i zaopatrz się w sztukę na letni czas! Do końca sierpnia zapraszamy po zestawy katalogów wraz z festiwalowymi gadżetami w promocyjnych cenach.Również do zakupu torby wykonanej z bannerów (więcej: TUTAJ) dorzucamy „wypełnienie” w postaci 10 szt. katalogów GRATIS” – podsumowują pracownicy galerii.

W Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) wciąż oglądać można nietuzinkową biżuterię, będącą odpowiedzią artystów na hasło przewodnie 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Ekspozycja obejmujezłotnicze (i nie tylko) interpretacje tematu „Wciąż człowiek?”, autorstwa44 artystów z kilkunastu krajów. Zostały one wybrane przez międzynarodowe jury spośród 357 prac nadesłanych do Legnicy przez 186 twórców.Wśród nich zobaczyć można także prace nagrodzone w konkursie – „Smartfon łupany” Tadeusza Jaśkowiaka, który otrzymał nagrodę Grand Prix, minimalistyczne w swojej formie „krzywe zwierciadło” Mariany Bilbao Gonzalez-Dueñas (II Nagroda), czy zestaw obiektów – serc autorstwa MiroslavyVeseli (III Nagroda).

Z kolei w Muzeum Miedzi (ul. Partyzantów 3) na zwiedzających czekają dwie ekspozycje.Zbiorowa wystawa „Handmade 2. Polska sztuka srebra lat 1979-1999” dostarcza retrospektywnego spojrzenia na początki i rozwój polskiego złotnictwa awangardowego ukazanego przez pryzmat Ogólnopolskich Przeglądów Form Złotniczych, które organizowane były w Legnicy w latach ’80 i ’90. Jest to druga – po zorganizowanej w 2019 r. wystawie „Handmade. Polska biżuteria lat 1945-1979” – prezentacja polskiej biżuterii artystycznej 2 poł. XX wieku. Kuratorką i pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest dr Krystyna Nowakowska. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy.

Druga ekspozycjaw przestrzeni muzeum przybliża twórczość jednego z czołowych polskich artystów-złotników – prof. Andrzeja Szadkowskiego, założyciela Katedry Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa „Rytm twórczości 1968-2021” ukazuje drogę twórczą artysty począwszy od konstruktywistycznych prac z okresu studiów,na najnowszych realizacjach skończywszy. Znajdują się na niej m.in. obiekty biżuteryjne z wykorzystaniem bursztynu i krzemienia pasiastego, serwis do kawy oraz kolekcja brosz Art Systemy. Prof. Andrzej Szadkowski zaprezentował także fragmenty swojej kolekcji biżuterii antycznej oraz prace uczniów i przyjaciół.

 Źródło: Galeria Sztuki