Trwają zaawansowane prace związane z przebudową Teatru Letniego na Centrum Witelona. Efekty widoczne są już zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wykonawca przystępuje do kolejnego etapu robót.
Obecnie główne roboty związane z pracami budowlanymi koncentrują się wewnątrz budynku. Wykonywane są tynki i roboty okładzinowe ścian, trwają również prace sanitarne, CO i elektryczne. Wstawiono już windy osobowe oraz wykonywana jest renowacja zabytkowych sufitów. Niedawno odkryte malowidła na drewnianych kasetonach ukrytych pod warstwami farby są oczyszczane i konserwowane.
Jednocześnie prowadzone są prace projektowe, które pozwolą na zagospodarowanie wszystkich piwnic i poddasza. Wykonawca robót przystępuje również do prac ziemnych przy drodze dojazdowej między Palmiarnią a Teatrem Letnim.
We wcześniejszym etapie m.in. położona została elewacja na zewnątrz budynku, wymieniono okna i rozpoczęto renowację drzwi frontowych. Wzmocniony został strop, położono tynk i docieplono ściany. Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Wzmocniony został główny wewnętrzny balkon.
Przebudowa dawnego Teatru Letniego na Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona to duża i ważna inwestycja, zarówno dla miasta, jak i jego mieszkańców. W Centrum znajdą się ekspozycje i wystawy interaktywne nawiązujące do nauk Witelona. - Punktem wyjścia będzie ludzkie oko i jego reakcja na światło. Zmysł wzroku, który pasjonował Witelona zostanie zbadany i pokazany w różnych sytuacjach – wyjaśnia Marcin Andrzejewski, pełnomocnik prezydenta Legnicy ds. Centrum Witelona.
Drugim odniesieniem do Legnicy i regionu będzie miedź. - Chcemy pokazać nasze lokalne złoto jako inspirację do badań i poznawania nowych technologii. Tym samym, Centrum Witelona, będzie miejscem dokształcania kadr Zagłębia Miedziowego, w którym będziemy realizować projekty edukacyjne – mówi Tadeusz Krzakowski prezydent Legnicy.
Jak wyjaśnia Marcin Andrzejewski, w Centrum Witelona oraz na terenie otaczającym obiekt stworzona zostanie specjalna strefa do pracy zdalnej, relaksu i kreatywnego spędzania czasu wolnego. Będziemy mogli spotkać się tutaj na biznesowy lunch, popracować w pięknym otoczeniu ze swoim komputerem lub smartfonem korzystając z darmowego internetu i zasilania, albo najzwyczajniej zjeść coś dobrego i uprawiać chill out na parkowej polanie. - Zapewniam, że powstaje miejsce unikatowe, jakiego jeszcze w regionie nie było – dodaje Andrzejewski.
Nierozerwalną częścią Centrum Witelona będzie teren zabytkowej Palmiarni, która stanie się częścią przestrzeni nazwanej Ekosferą. Będzie ona wykorzystywała naturalne otoczenie legnickiego parku, w którym realizowane będą projekty edukacyjne, nie tylko dla najmłodszych odwiedzających, odkrywające znaczenie obiegu wody i recyclingu oraz pokazujące świat zgodnie z ideą zero waste.