Główny Urząd Statystyczny udostępnił aplikację demonstracyjną, która pozwala na próbne dokonanie samospisu przez internet w zbliżającym się Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, rozpoczynającym się 1 kwietnia.
Aplikacja dostępna jest: https://demo.spis.gov.pl/#/obligations/001/survey?redirect=%2Fobligations
W tym trybie wprowadzone do aplikacji dane nie są pobierane do systemu statystyki publicznej i nie podlegają przetwarzaniu. Wszelkie dane, które wprowadzimy do aplikacji, są przechowywane tylko na czas tej konkretnej sesji.
Metoda samospisu internetowego w pełni zapewnia swobodę przekazywania informacji, szczególnie w zakresie pytań wrażliwych, dotyczących np. niepełnosprawności, deklarowania przynależności do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, a także związków niesformalizowanych.
Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym będą objęte:
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.
Podstawową formą uczestniczenia w spisie będzie tak zwany „samospis”, przy pomocy programu internetowego przeznaczonego do tego celu. Oczywiście nie każdy np. ze względu na stan zdrowia czy wiek będzie mógł spisać się z wykorzystaniem ankiety elektronicznej, ale wówczas można liczyć na pomoc rachmistrzów spisowych. Rachmistrzowie będą zbierali dane przede wszystkim, ze względu na pandemię, poprzez wywiad telefoniczny a w wyjątkowych przypadkach przez wywiad bezpośredni. Będzie to jednak metoda uzupełniająca wykorzystywana podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
Źródło: spis.gov