Jak przechowywać baseny stelażowe po sezonie? Podpowiadamy!

Ogrodowe baseny stelażowe są wysokie, wytrzymałe i komfortowe w użytkowaniu, poza tym nie wymuszają trwałej zmiany aranżacji przestrzeni wokół domu. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup basenu na stelażu, który można sprawnie złożyć, rozłożyć i przez wiele lat cieszyć się nim w upalne, letnie miesiące. 

Baseny stelażowe to zwykle akcesoria o najlepszej konstrukcji, jeśli weźmiemy pod uwagę inne typy dostępne na rynku, czyli baseny dmuchane albo baseny rozporowe. Ale trzeba mieć na względzie i to, że baseny stelażowe są zdecydowanie najdroższe z wyżej wymienionych rodzajów. 

Co zatem zrobić, by inwestycja w zakup basenu stelażowego była opłacalna i ten okazały produkt mógł służyć nam przez co najmniej kilka sezonów? Kluczem jest sposób przechowywania basenu jesienią i zimą, jak również staranna jego konserwacja z użyciem odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Jak przechowywać basen na stelażu?

Zarówno te duże, jak i te małe baseny stelażowe warto chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i lepiej nie zostawiać ich na zimę w ogrodzie. Warto pamiętać, że nawet najwyższej jakości basen na stelażu nie jest obojętny na gwałtowne skoki temperatur, opady deszczu, śniegu, czy gradu albo silne powiewy wiatru. 

Jeśli nie lubicie ryzyka i chcecie mieć gwarancję, że wasz basen stelażowy przetrwa do kolejnego sezonu w bardzo dobrym stanie, powinniście wykonać kilka ważnych czynności związanych z jego demontażem oraz prawidłową konserwacją. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o baseny stelażowe jesienią i zimą, by nie straciły nic ze swej funkcjonalności, jak również dotychczasowego wyglądu:

1. Wypuszczenie ze zbiornika części wody.

Pierwszym krokiem do przygotowania basenu stelażowego na zimę jest wypuszczenie z niego wody, która mogłaby zamarznąć, poszerzyć swoją objętość i wyniku wysokiego ciśnienia uszkodzić ścianki tego akwenu. Pamiętajcie jednak, że nie powinniście usuwać z basenu całej cieczy, która się w nim znajdowała, albowiem ta po zamarznięciu powoduje większy napór na basen tylko z jednej strony, od gruntu, co bardzo naraża warstwy basenu na uszkodzenie. 

2. Dokładne oczyszczenie ścian basenu.

Zarówno stelażowe baseny dla dzieci, jak i te dedykowane osobom dorosłym powinno się po zakończeniu sezonu dokładnie oczyścić ze wszelkich nalotów, czy pływających po powierzchni nieczystościach np. w postaci zbutwiałych liści. 

3. Odłączenie pompy i zadbanie o właściwy stopień pH pozostałej wody.

Basen stelażowy przygotowany do zimowego spoczynku powinien zawierać trochę wody o pH w granicach 7,00-7,4 – dzięki czemu wiosną nie rozwiną się w nim glony. Jeśli chcecie mieć pewność, że wasz basen nie pokryje się z czasem zielonym osadem, postarajcie się dokładnie przefiltrować pozostałą w nim wodę i zabezpieczyć go stosując specjalne środki chroniące. Pamiętajcie, że jednym z najważniejszych etapów przygotowania basenu na zimę jest oczyszczenie jego pompy filtrującej.

4. Demontaż stelażu i sprawdzenie stanu elementów wykonanych ze stali.

Kolejnym działaniem, które powinniście wykonać, jest demontaż stelażu, na którym wsparty jest wasz basen. Wykonując to, koniecznie zwróćcie uwagę, czy jego poszczególne części są wciąż wytrzymałe i czy na stalowych elementach stelażu nie widać żadnych ognisk korozji.

5. Osuszenie materiału basenu i zwinięcie go, przechowywanie w odpowiedniej temperaturze.

Dokładnie osuszony materiał basenu najlepiej jest zrolować lub delikatnie złożyć w taki sposób, by nie powodować jego zagnieceń. Tak przygotowany basen powinniście przechowywać w miejscu o w miarę stałej temperaturze, która nie spada poniżej zera.

Czym konserwować baseny stelażowe?

Do usuwania podstawowych zabrudzeń basenu stelażowego niezbędna jest miękka i wilgotna szmatka, ewentualnie dobrej jakości szczotka, czyli taka wykonana z miękkiego włosia. Aby konserwacja basenu przed zimą była naprawdę skuteczna, warto zaopatrzyć się również w specjalne detergenty o właściwościach czyszczących i dezynfekujących.

Producenci basenów ogrodowych zalecają, by po zakończeniu sezonu w szczególny sposób zadbać o nieckę tego zbiornika wodnego. W tym celu można zastosować czyszczenie chlorem, witaminą C, jak również takie z wykorzystaniem specjalnej pompy filtrującej.

Jakie są skutki czyszczenia niecki basenu wyżej wymienionymi sposobami?

  • Czyszczenie chlorem skutecznie dezynfekuje wodę i sprawia, że akwen staje się bardziej odporny na zanieczyszczenie glonami.
  • Czyszczenie z użyciem witaminy C pomaga w krótkim czasie pozbyć się brzydkiego, żółto-zielonego odcienia wody, ale nie dezynfekuje jej.
  • Czyszczenie pompą filtrującą to rozwiązanie rekomendowane zwłaszcza do basenów stelażowych znanych marek. Pompa bardzo skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia i sprawia, że woda jest w ciągłym ruchu, co z kolei przeciwdziała powstawaniu uciążliwych glonów.

Przechowywanie i konserwacja basenu stelażowego po sezonie nie jest specjalnie skomplikowane, ale powinniście pamiętać o wykonaniu wszystkich jego etapów, a co więcej zabrać się za to bardzo starannie tak, by np. zniszczyć warstwy ochronnej poszycia basenu. Więcej informacji na temat konserwacji basenu stelażowego znajdziesz na: https://dom.wp.pl/marzy-ci-sie-basen-stelazowy-oto-dlaczego-lepiej-bedzie-kupic-kompletny-zestaw-6532392883693697a.