UM Legnica: Prezydent Tadeusz Krzakowski: Samorząd to fundament lepszej Polski
W maju 2020 roku obchodzimy 30. rocznicę restytucji polskich samorządów gminnych. Reforma ustroju samorządowego to najbardziej udana część całego pakietu, wdrożonego po 1990 roku. Przekazanie odpowiedzialności za sprawy lokalne organom gmin radom, zarządom, wójtom, burmistrzom i prezydentom, doprowadziło do przebudowy, szybkiego rozwoju i modernizacji lokalnej Polski.
Samorządy wypracowały narzędzia zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów zwykłych ludzi, całych lokalnych społeczności. Nasze miasto od trzydziestu lat idzie drogą społeczeństwa obywatelskiego.
Dzisiaj, po 30 latach tworzenia dobrych praktyk dla funkcjonowania gminnych społeczności wiemy, że w Polsce samorządowej, także w naszej małej legnickiej Ojczyźnie, potrzebujemy samodzielności, mądrego oparcia w administracji państwowej, mniej ingerencji, mniej polityki, a więcej realnego samorządzenia oraz troski o zaspokajanie potrzeb mieszkańców.
Działając w strukturach rozwijającego się przez lata, autentycznego samorządu gminnego, ponad wszelką wątpliwość stwierdzamy, że ta reforma ustrojowa przyniosła bardzo pozytywne, korzystne skutki.
Z naszego punktu widzenia - działaczy samorządowych, najistotniejsze korzyści reformy samorządowej to: decentralizacja zadań lokalnych, faktyczna podmiotowość i autonomia gminy oraz efektywność władz lokalnych i ich odpowiedzialność za miasto i mieszkańców.
Wzrosła efektywność gospodarowania zasobami społeczności lokalnych. Znacząco zmienił się wizerunek naszego miasta. Wzrósł poziom świadczonych mieszkańcom usług komunalnych. Zdecydowanie zwiększył się udział obywateli w sprawowaniu i kontrolowaniu działalności władzy lokalnej. Wyrosło nam pierwsze pokolenie młodych samorządowców, trzydziestolatków i nieco starszych, którzy już uczestniczą w modernizacji i unowocześnianiu miasta.
O zmianach, jakie zaszły w Legnicy w ciągu minionych 30 lat, zaświadczyć może każdy obywatel naszego miasta, który choćby w minimalny sposób interesuje się jego życiem i rozwojem. Budżet zwiększył się w tym czasie niemal siedmiokrotnie, z nieco ponad stu milionów do niemal siedmiuset. Do historii Legnicy samorządowej weszło wiele bardzo ważnych wydarzeń. Wspomnijmy choćby rok 1993, kiedy to wraz z wyjazdem ostatnich żołnierzy Federacji Rosyjskiej, miasto odzyskało swoją pełną suwerenność. W roku 1997 gościliśmy papieża Jana Pawła II, który w Legnicy odprawił mszę świętą dla setek tysięcy pielgrzymów. Rok 2009 przyniósł nam huragan, który zniszczył zabytkowy park Miejski i ogromne połacie miasta. Mogliśmy poczuć wzruszenie i dumę, gdy tysiące mieszkańców ruszyło solidarnie na pomoc swemu miastu i przywracając mu dawny blask.
Parafrazując cytat z Cypriana Norwida o Ojczyźnie jako wielkim zbiorowym obowiązku”, po 30 latach od chwili odrodzenia się w Polsce lokalnego samorządu - powiedzieć można, że wielkim zbiorowym obowiązkiem lokalnych społeczności stała się troska o gminy i miasta. Samorządzenie to najsolidniejszy z fundamentów, skutecznie wypróbowany w praktyce sposób także na lepszą i zasobniejszą Polskę.
Tadeusz Krzakowski
Powrót na listę aktualności
Urząd Miasta Legnicy, portal.legnica.eu/aktualnosci/prezydent-tadeusz-krzakowski-samorzad-to-fundament-lepszej-polski,15594,1,6.html
Autor: krystian