Na terenie Dolnego Śląska wciąż dochodzi do przestępstw oszustwa metodą tzw. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przestępcy wykorzystują co raz to nowsze pomysły w sposobie wyłudzania często oszczędności życia. Świadomość starszych ludzi wzrosła, mimo to znajdują się jeszcze tacy, którzy niestety naiwnie dają się zwieść pozorom. Policjanci nie ustają w edukowaniu seniorów z zakresie bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest tu rola rodziny i bliskich.
Niestety wciąż dochodzi do przestępczej działalności oszustów na terenie Dolnego Śląska. Ostatnie dni pokazują, że w naszym regionie znajdują się jeszcze starsi ludzie, którzy nieświadomi, a może tak bardzo ufni, przekazują często całe oszczędności swojego życia wyłudzającym. Świadomość ludzi wzrosła i to jest pocieszające, smuci niestety fakt, że oszuści stosują co raz to nowsze metody w sposobie swojego działania.
W ostatnim czasie co raz więcej przestępców próbuje wmówić seniorom, że ich oszczędności na koncie bankowym są zagrożone i należy je jak najszybciej wypłacić. Część starszych ludzi w to wierzy i wypłaca oszczędności z konta. Następnie przekazuje je tzw. kurierowi, który podaje wcześniej ustalone hasło albo pozostawiają pieniądze w ustronnym miejscu.
Pamiętajmy, że nigdy żadna instytucja państwowa nie wysyła po pieniądze swojego kuriera, nigdy nie stosuje tzw. hasłem umownych, nie karze też zostawiać pieniędzy w ustronnych, odosobnionych miejscach, nigdy też nie nakazuje wypłaty naszych oszczędności z konta.
Oszuści wmawiają starszym osobom też, że ktoś podrobił ich dowód osobisty i się nim posługuje. Twierdzą, że przez to ich konta bankowe są zagrożone. Tym samym namawiają do wypłaty gotówki i przekazaniu jej policjantom. Nie istnieją takie sytuacje, by policja zabierała naszą gotówkę, kazała przekazywać ją komukolwiek czy prosiła o wypłacanie pieniędzy z banku.
Przestępcy czasami proszą też o np. wyrzucenie pieniędzy przez okno, pozostawienie ich pod samochodem w ustronnym miejscu czy przy kontenerach na śmieci. Nie dajmy się oszukać i nie wykonujmy takich poleceń, bo to są jedynie przestępcze sztuczki.
Jeśli mamy podobną sytuacją albo jakąkolwiek wątpliwość co do wiarygodności tego co mówi rozmówca przez telefon, weryfikujmy to. Rozmawiajmy z bliskimi, sąsiadami, pracownikami banku o każdej nurtującej nas sprawie. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż stracić.
Policjanci apelują do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje.
Seniorze – nie daj się oszukać!
asp. szt. Monika Kaleta
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu