W niedzielę (15 grudnia) w Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się XVIII Wigilia Narodów.
To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego przy wspólnym, wigilijnym stole spotykają się przedstawiciele mniejszości narodowych, by razem celebrować magiczny, świąteczny czas. By opowiadać sobie nawzajem o charakterystycznych dla danej kultury, wyznania czy narodowości świątecznych tradycjach, prezentować swoje zwyczaje czy potrawy.
W tym roku na wspólnej Wigilii Narodów w Legnicy spotkali się m.in.: Łemkowie, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Francuzi, Amerykanie, Hiszpanie, Turcy, Grecy, Włosi i Polacy. Po zaprezentowaniu świątecznych tradycji, reprezentanci mniejszości podzielili się symbolicznymi: opłatkiem, prosforą i chałą, wysłuchali też jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie - przetłumaczonej na przeszło 300 języków pieśni „Cicha noc”. Panowała pełna przyjaźni i ciepła atmosfera. Wigilia Narodów jest bowiem wydarzeniem ponad wszelkimi podziałami, budującym tolerancję i wzajemny szacunek.
Podczas Wigilii Narodów w Legnicy Niemcy siedzą obok Żydów, muzułmanie obok chrześcijan. Zacierają się granice nietolerancji. Taki właśnie był cel Wigilii Narodów, gdy 18 lat temu Stowarzyszenie Kobiety Europy - wraz z przedstawicielami mniejszości z naszego regionu - po raz pierwszy podjęło się organizacji tego niecodziennego wydarzenia. Obecnie jednym z organizatorów jest także Legnickie Centrum Kultury.
Wigilia Narodów rośnie z każdym rokiem w siłę, coraz więcej mniejszości angażuje się w jej organizację, mając świadomość, jak ważne są w dzisiejszych czasach wzajemny szacunek i tolerancja.
Stowarzyszenie Kobiety Europy zostało za to wspaniałe wydarzenie uhonorowane w ubiegłych latach m.in. przez UNESCO i Ministerstwo Kultury.
(Źródło: ego LCK)