UM Legnica: Legnickie Srebro na wystawie w prestiżowej poznańskiej Galerii Yes

2 min czytania

Pierwsza wyjazdowa odsłona Legnickiego Festiwalu SREBRO miała swoją premierę w prestiżowej poznańskiej Galerii YES. To wyjątkowe miejsce na złotniczej mapie Polski. Stworzona została z pasji do biżuterii przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz, współzałożycielkę i współwłaścicielkę firmy YES.

Wernisaż wystawy odbył się 6 września. Gościom przybyłym do Galerii YES o wyjątkowości legnickiej imprezy, jej specyfice i tradycji opowiadała Justyna Teodorczyk dyrektorka legnickiej instytucji. Wystawę można w Poznaniu oglądać do 4 października.

Galeria YES mieści się w prestiżowym Bazarze Poznańskim, miejscu pełnym tradycji i historii, położonym nieopodal Starego Rynku, a celem jej działania jest promowanie sztuki złotniczej. Tu właśnie prezentowane są prace zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO, sztandarowej imprezy festiwalu organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz, oprócz tego, że jest współwłaścicielką jednej z trzech największych firm jubilerskich w Polsce, to także podróżniczka i kolekcjonerka. W jej posiadaniu jest unikatowa kolekcja współczesnej polskiej sztuki złotniczej (od czasów powojennych do dziś), gromadzi również biżuterię etniczną, którą przywozi z licznych podróży.

(Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy, fot. archiwum Galerii YES, autor: Alicja Iwańska)

A Legnica wciąż jeszcze oddycha SREBREM. Czynne są dwie wystawy związane z tegoroczną, jubileuszową edycją Legnickiego Festiwalu SREBRO.

W Muzeum Miedzi jeszcze do połowy września oglądać można HandMade polską sztukę srebra lat 19451979 - wyjątkową wystawę, prezentującą korzenie współczesnego polskiego złotnictwa i jego rozwój w latach powojennych. Wystawa ukazuje wybrane prace powstałe w latach 1945-1979 (datą graniczną jest data I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO, który odbył się w Legnicy). Prezentowane są na niej prace polskich powojennych mistrzów złotnictwa (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich) oraz te powstałe w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego takich, jak Imago Artis, Orno, Warmet czy Rytosztuka. Dodatkową atrakcją wystawy jest oryginalny stół z pracowni złotniczej Józefa Fajngolda.

Natomiast do Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska 19) galeria zaprasza na wystawę pt. 40 lat SREBRA w Legnicy . Jest to nowocześnie zaaranżowana prezentacja materiałów informacyjnych i archiwalnych, ukazujących najciekawsze momenty z 40-letniej historii legnickiego SREBRA. Na wystawie zobaczyć można m.in. najciekawsze prace, które brały udział w legnickich konkursach sztuki złotniczej, zdjęcia, filmy i wydawnictwa związane z festiwalem. Wystawa powstała z myślą o legniczanach, którym SREBRO towarzyszy od początku swojej historii, w trakcie której stało się jedną z najważniejszych w Europie, międzynarodową imprezą prezentującą współczesną, awangardową biżuterię.

(Źródło: Galeria Sztuki)

Powrót na listę aktualności

Urząd Miasta Legnicy, portal.legnica.eu, portal.legnica.eu/aktualnosci/legnickie-srebro-na-wystawie-w-prestizowej-poznanskiej-galerii-yes,14847,1,6.html

Autor: krystian