Wysokie temperatury odbijają się na naszym samopoczuciu oraz koncentracji. Niestety, wpływa to na jakość jazdy. W przypadku, kiedy widzimy innych uczestników ruchu, którzy zasłabli, źle się poczuli pomóżmy im, nie bądźmy obojętni.

Podczas wysokich temperatur, oprócz obniżonej sprawności psychofizycznej, uczestnicy ruchu drogowego muszą liczyć się z częstszymi niż zazwyczaj objawami chorobowymi i niedyspozycjami fizycznymi. W takich przypadkach należy bezwzględnie przeanalizować konieczność wychodzenia z domów i kierowania pojazdami.

Pamiętajmy, że nie tylko deszcz czy śnieg pogarszają warunki na drodze. Również wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na sytuację na drogach. Uczestnicy ruchu w takich warunkach tracą czujność, są rozkojarzeni, ich reakcje są opóźnione, może dochodzić również do zasłabnięć czy omdleń. Sytuacje takie mogą powodować niebezpieczne, często nieprzewidywalne manewry na drodze, których skutki mogą być tragiczne. W przypadku, kiedy widzimy innych uczestników ruchu, którzy zasłabli, źle się poczuli pomóżmy im, nie bądźmy obojętni.

Przypominamy także kierowcom, aby nie pozostawiali w pojazdach dzieci, osób starszych oraz zwierząt, dla których nawet kilka minut w rozgrzanym pojeździe może źle się skończyć.

sierż. szt. Anna Tersa