Do największej liczby wypadków dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Po zmroku, na słabo oświetlonej drodze kierowca widzi pieszego dopiero z odległości 30 metrów. Założenie elementów odblaskowych zwiększa tę odległość nawet do 150-200 metrów.

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym korzystającym z dróg publicznych i niepublicznych o konieczności używania elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci uświadamiają, że uwaga, rozwaga i odblaski – to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

Piesi chcący przejść na drugą stronę ulicy powinni dokładnie upewnić się, że mogą bezpiecznie wejść na jezdnię, nie powodując nagłego hamowania samochodów. Pieszym i rowerzystom przypominamy, aby dbając o swoje bezpieczeństwo zakładali kamizelki lub elementy odblaskowe.

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego, piesi idący po poboczu lub jezdni powinni poruszać się po lewej stronie drogi. Choć przepisy nie określają, w jaki sposób odblaski mają być noszone, warto zakładać je z prawej strony.

Zakładając elementy odblaskowe trzeba zastanawiać się, z której strony je założyć. W Polsce, zgodnie z przepisami, pieszy, który porusza się jezdnią, ma obowiązek iść lewą stroną. Pojazd nadjeżdża do niego z przodu, więc wtedy taki element odblaskowy zakładamy na prawą rękę, na prawą nogę, by był bardziej widoczny od strony jezdni. Starajmy się, by dzieci na tornistrach, czy też na ubraniu miały element odblaskowy z przodu. Ponieważ samochodowe światła mijania opuszczone są nisko i oświetlają drogę, element odblaskowy należy umieszczać jak najniżej. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka, kilkanaście metrów. Ta różnica może decydować o życiu pieszego.

 

INFORMACJE PRZYDATNE DLA RODZICÓW

 

- Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
- Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
- Przez kilka pierwszych tygodni nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu przy okazji najbezpieczniejszą trasę.
- Rodzice powinni sprawdzić drogę do szkoły, a następnie nauczyć dziecko, jak powinno prawidłowo pokonywać trasę.
- Rodzice muszą pamiętać, że dziecko powinno być widoczne. Dlatego najlepiej, aby miało ubranie w jasnych kolorach, a na rękawie założoną specjalną opaskę odblaskową.
- Odblaski, i to najlepiej kilka, powinny być również umieszczone na tornistrze.
- Czasem lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną, ale dobrze oświetloną drogą, z przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

mł. asp. Izabela Burska