Dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, podczas wykonywania czynności służbowych ustalili, kto jest odpowiedzialny za dzikie wysypiska śmieci w Gminie Kunice. Dokładnie na terenie Kunic i Szczytnik nad Kaczawą, ktoś wyrzucił worki ze śmieciami. Dzielnicowi z legnickiej komendy bardzo szubko dotarli do osób odpowiedzialnych za to zdarzenie. Teraz osoby te poniosą konsekwencje swoich czynów.

Komenda Miejska Policji w Legnicy została powiadomiona przez obywateli, że na terenie miejscowości Kunice i Szczytniki nad Kaczawą, nieznana osoba na terenie nieużytków rolnych porzuciła worki ze śmieciami. Miejsca zlokalizowali dzielnicowi z rejonu Gminy Kunice, którzy natychmiast przystąpili do ustalania właściciela porzuconych worków. W jednym z przypadków wśród znaleziska znajdowały się rzeczy, które dały podstawę do wytypowania sprawcy. Natomiast w drugiej miejscowości dobra współpraca z mieszkańcami i rozpoznanie terenu służbowego sprawiły, że dzielnicowi ustalili właściciela śmieci. Osoby te poniosą konsekwencje swoich czynów oraz zobowiązały się  do posprzątania zaśmieconych przez nich terenów.

Dzikie wysypiska śmieci można określić jako miejsca, w których nielegalnie składowane są odpady. Są to miejsca niezabezpieczone i nieprzystosowane do gromadzenia śmieci, co stanowi duży zagrożenie dla środowiska (zanieczyszczenie gleb i wód) i zdrowia człowieka (zagrożenie epidemiologiczne) jak również niszczy walory estetyczne miejsca i powoduje emisję nieprzyjemnego odoru z gnijących substancji organicznych.
Warto sobie uzmysłowić, że zwykła plastikowa butelka rozkłada się przez 500 lat, a puszka aluminiowa nawet 1000 lat! Przepisy regulujące postępowanie w zakresie odpadów zawarte są w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Ustawie o odpadach.

Pamiętajmy, że niewłaściwe składowanie odpadów niesie za sobą odpowiedzialność karną. I tak np. zgodnie z art. 183 par.1 kodeksu karnego „Kto wbrew przepisom składuje (...) odpady (...) w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu i zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”.

sierż. szt. Anna Tersa

Powiązane wiadomości