Za nami finał jednego z najstarszych polskich konkursów dla młodych malarzy – 31. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1991 roku. W piątkowy wieczór wręczono nagrody o łącznej wartości: ponad 47 tys. złotych.
Po najwyższy laur – Grand PrixMKiDNz zaproszeniem do wystawy indywidualnej z katalogiem w 2024 r.została Nikita Krzyżanowska– absolwentka ASP we Wrocławiu. Jej malarstwo oscyluje wokół ekspresjonizmu, abstrakcji i estetyki graffiti. Związana z wrocławską grupą Kościół Nihilistów oraz warszawską galerią Śmierć Frajerom. Pełna lista nagrodzonych znajduje się poniżej. „Mam tendencje do traktowania swoich prac totalnie na poważnie – jakby praca nad nimi była walką na śmierć i życie, wymagającą nieustającej uważności tak, aby efekt końcowy nie stał się kpiną czy banałem wobec świata. Chcę tworzyć rzetelnie, trzymając ciągłą wartę czujności tak, by nie wdarł się żaden przypadkowy element, który może strącić dzieło z wymyślonego przeze mnie piedestału. Malarstwo ma pozostać pieczęcią chwilowo zaistniałego wrażenia o świecie, czyli doświadczenia istniejącego tylko w tym konkretnym momencie” – opowiada artystka.
W tym roku do Legnicy spłynęła rekordowa liczba 60 zgłoszeń zawierających aż 188 prac. Spośród nich jury w składzie Kama Wróbel, Marek Wasilewski, Łukasz Musielak, Justyna Adamczyk oraz Justyna Teodorczyk zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 31 prac 21 artystów. W Galerii Sztuki zobaczymy zatem najlepszych z najlepszych i przyjrzymy się twórczości debiutujących artystów z całej Polski.
Legnickie PROMOCJE sąnie tylko symbolicznym rozpoczęciem wielu obiecujących artystycznychkarier, ale także okazją do przyjrzenia się trendom panującym we współczesnym polskim malarstwie. Dziś możemy zauważyć, że w twórczości młodych artystów dominuje abstrakcja i eksperymenty. Na wystawie zobaczymy obrazy wykonane m.in. z użyciem technik mieszanych, wyszywania, wycinania z blejtramów czy – jak w przypadku laureatki Grand Prix – prace z elementami graffiti.
Wystawa 31. OPMM PROMOCJE w Galerii Sztuki w Legnicy potrwa do 28 stycznia 2024. Wstęp wolny. Program wydarzeń towarzyszących na promocje.legnica.eu
Lista zakwalifikowanych:
Anna Bajon, Natalia Borkowska (Borczi), Hubert Dolinkiewicz, Kinga Flasza, Tobiasz Frączek, Ada Jurczak-Łowkis, Agata Knapik, Nikita Krzyżanowska, Barbara Kuchnowska, Wojciech Kucia, Mateusz Majchrzak, Dominika Makowska, Daniel Mikulski, Alicja Okrój, Katarzyna Pitek, Marta Prabucka, Justyna Rudzińska, Łukasz Sawicki, Adam Stępień, Marlena Szewczyk, Katarzyna Żugaj.
PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:
Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wartości 20.000 zł oraz zaproszenie do wystawy indywidualnej z katalogiem w 2024 r.
Nikita Krzyżanowska Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Wyróżnienie Honorowe Jury – dwa wyróżnienia
Barbara Kuchnowska Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Łukasz Sawicki Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy o wartości 2.000 zł
Justyna Rudzińska Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – statuetka SREBRNA OSTROGA oraz 1.000 zł
Za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo i dowcip wypowiedzi twórczej
Ada Jurczak-Łowkis Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy o wartości 10.000 zł
Mateusz Majchrzak Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Nagroda Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego MEDICUS w Lubinie o wart. 5.000 zł
Marta Prabucka Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Nagroda magazynu Notes na 6 Tygodni w postaci publikacji artykułu
Natalia Borczi Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Nagroda Magazynu SZUM w postaci publikacji artykułu
Natalia Borczi Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT w postaci publikacji artykułu
Daniel Mikulski Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Nagroda Kwartalnika ARTLUK w postaci publikacji artykułu
Marlena Szewczyk Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach NIE BĘDZIE JEJ