Wieczór z Amicusami i kryminałem w Legnickiej Bibliotece Publicznej

Od 2001 roku Kapituła Legnickiej Biblioteki Publicznej rokrocznie przyznaje zaszczytne tytuły „Amicus Librorum” – Przyjaciel Biblioteki. Tytuł ten honoruje osoby, instytucje i organizacje szczególnie zasłużone dla legnickiej Biblioteki. To wyraz uznania i wdzięczności za ich bezinteresowną pomoc oraz wsparcie udzielone legnickim placówkom bibliotecznym. Pierwszym laureatem tytułu został Tadeusz Gumiński, Honorowy Obywatel Legnicy, który podarował Bibliotece swoją cenną kolekcję książek poświęconych historii miasta i regionu.

Tegoroczny wieczór Amicusów uświetni spotkanie z Mieczysławem Gorzką, autorem poczytnych kryminałów, horrorów i powieści science fiction. Wrocławski pisarz powołał do życia polskiego Harrego Hola czyli komisarza Marcina Zakrzewskiego, bohatera cyklu „Cienie przeszłości” oraz nowej serii „Wściekłe psy”. Pierwszy tom serii - „Martwy sad” wydano w 2019 roku, kolejny pod tytułem „Iluzja” opublikowany został w 2019 roku, a ostatni „Torentanz” w 2020 roku. W ten sposób powstała trylogia, opisująca losy komisarza Zakrzewskiego, który jak wszyscy bohaterowie kryminałów Mieczysława Gorzki, mieszka na Dolnym Śląsku, gdzie rozgrywa się akcja wszystkich powieści. Popularność cyklu „Cienie przeszłości” wysoko podniosła autorowi poprzeczkę. Postać komisarza Marcina Zakrzewskiego w wielkim stylu powróciła w 2021 roku, w cyklu „Wściekłe psy”. Premiera najnowszej powieści z tej serii - „Ostatni świt” zapowiadana jest na 22 listopada br.

Spotkanie, na które wstęp jest bezpłatny, rozpocznie się we wtorek 21 listopada o godz. 18.00 w Legnickiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piastowskiej.