Obudź w sobie wiosnę i wybierz się w podróż dookoła świata

W cyklu „Obudź w sobie wiosnę” zapraszamy we wtorek 24 maja na spotkanie z  Elżbietą Dzikowską, która zabierze nas w podróż dookoła świata.  

Elżbieta Dzikowska, która przemierzała świat zanim stało się to modne, od lat fotografuje ludzi, miejsca, zabytki i pejzaże, jest również reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.

Znakomita podróżniczka przyszła na świat w 1937 r. w Międzyrzecu Podlaskim, miejscu gdzie spotykały się różne kultury i wierzenia. Po wojnie ukończyła sinologię i historię sztuki. Pracując dla redakcji czasopisma „Kontynenty”  zwiedziła całą Amerykę Południową. Była pierwszym polskim dziennikarzem piszącym o sztuce przedkolumbijskiej a także o sztuce współczesnej w Ameryce Łacińskiej.

Razem z Tony Halikiem stworzyli najsłynniejszy polski duet podróżniczy. Ich telewizyjne programy dla wielu rodaków stały się prawdziwym oknem na świat, u szczytu popularności oglądało je nawet 18 milionów widzów. Tony Halik zmarł w 1998 roku. Po jego śmierci Elżbieta Dzikowska zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizowała również wystawy sztuki współczesnej. Od 2015 roku prowadzi program Pieprz i Wanilia na antenie TVN Biznes i Świat.

W legnickim Rynku  zaprezentowana zostanie również wystawa  fotografii Elżbiety Dzikowskiej, której bohaterem jest uśmiech - międzynarodowy język świata, zrozumiały dla wszystkich ludzi. Uśmiech, z którego słynie bohaterka wiosennego spotkania kobiet .

Spotkanie pn. „Elżbieta Dzikowska. Ze mną przez świat”, które poprowadzi Marcin Andrzejewski rozpocznie się w Letia Business Center, we wtorek 24 maja br. o godz. 18.00. Wstęp wolny, nieodpłatne wejściówki czekają na uczestników w Galerii Satyrykon.

Kampania społeczna  „Obudź w sobie wiosnę” to wspólny projekt Miasta Legnica i KGHM Polska Miedź.

 

 

 

Galeria zdjęć

powiększ zdjęcie: Obudź w sobie wiosnę i wybierz się w podróż dookoła świata
Powrót na listę aktualności